KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 31-05-2021 18:32   Güncelleme : 01-06-2021 09:06

Bir Kitap, Bir Umut Kampanyası

Kampanyayı ilk kitap bağışını yaparak başlatan Adalet Bakanı Gül, tüm vatandaşları kampanyaya destek vermeye çağırdı.

Bir Kitap, Bir Umut Kampanyası

Ceza infaz kurumundaki tutuklu ve hükümlülere okuma alışkanlığı kazandırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Adalet Bakanlığınca hayata geçirilen “Bir Kitap, Bir Umut Kampanyası” için Ankara Adliyesi’nde tören düzenlendi. 

Törende konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye genelinde eş zamanlı başlatılan kampanyaya destek verme çağrısında bulundu. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla” hareket ettiklerini belirten Gül, “Hangi sebeple olursa olsun cezaevinde bulunan hükümlü ve tutukluların canı, güvenliği, onuru, eğitim hakkı, sağlığı devlete emanettir. Tüm çalışmalarımızı bu yaklaşımla sürdürüyoruz. Eğitim, kültür temel haklardandır ve özellikle kitabın en iyi dost olduğu, en iyi arkadaş olduğu gerçeği de göz önünde bulundurularak çok anlamlı bir kampanyaya bugün başlangıç yapıyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 2019 yılı Ekim ayında bir protokol imzaladıklarını anımsatan Gül, bu protokolle birlikte tüm cezaevlerindeki hükümlü ve tutukluların şehir ve halk kütüphanelerinden istifade etmeye başladığını söyledi. 

Bu süreçte salgında ara verilmesine rağmen 286 bin kitabın ceza infaz kurumlarından talep edilip okunduğunu belirten Gül, “Yine İnsan Hakları Eylem Planı çerçevesinde de Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan belli cezaevlerinde, kampüslerde kütüphane kurma hedefimiz var. İşte hem bu hedefleri gerçekleştirmek ve bir farkındalık oluşturmak hem de kamuoyunda bu anlamda kitap bağışında bulunmak isteyenlere fırsat açmak için bu kampanyayı başlatıyoruz. Bugün 81 il ve ilçelerimizdeki adliyelerimizde başsavcılıklarımızın ve ceza infaz kurumu yönetimlerinin koordine ettiği çalışmalarla kampanya yürütülecek” diye konuştu.

“Amaç, tekrar suç işlenmesinin önlenmesi”

Ceza infaz kurumlarında uygulanan iyileştirme projeleriyle ceza infaz kurumundaki hükümlü ve tutukluların topluma entegrasyonunun sağlanmasının amaçlandığını kaydeden Gül, kitap okuma becerisi ve alışkanlığının iyi hal uygulamasında değerlendirildiğini bildirdi. 

En iyi dostun kitaplar olduğunu vurgulayan Bakan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ceza infaz kurumlarında kalınan süre içerisinde iyileştirme projeleriyle bir şekilde dışarı çıkacak olan bu kişinin topluma entegrasyonu ve tekrar suç işlenmesinin önlenmesine yönelik projeler çok önemli ve bugün de uygulanan politikanın temel başlığı budur. Yoksa sadece ceza, şu kadar süre cezaevinde kalmak değil. Bu çerçevede iyi hal uygulamasına yönelik puan sisteminde kitap okuma becerisi, alışkanlığı da önemli bir puan olarak, olumlu bir puan olarak yine değerlendirmektedir. Kitabın, kitapla buluşmanın insanın topluma, insanı kendisine yaklaştıracağına, barıştıracağına, toplumla bütünleştireceğine olan inancımızda bu kampanyayı çok önemli buluyoruz. Her dost, her arkadaş bırakır, ayrılır, uzaklaşır, gider ama terk etmeyen, her zaman yanınızda olan en iyi dost kitaptır. Hayırlı, uğurlu olsun, hep kitapla kalalım, hep iyiliklerle kalalım.”

“Kumbaralar ve kargo yoluyla kitap bağışı yapılabilir”

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç da, kampanya kapsamında 15 gün süreyle tüm il ve ilçelerde eş zamanlı olarak kitap bağışının devam edeceğini söyledi. 

Alkaç, gerek hazırlanan kumbaralar vasıtasıyla, gerek adliyelerde oluşturulan stantlar aracılığıyla kitapların bağışlanabileceğini, ayrıca doğrudan kargo yoluyla CTE Genel Müdürlüğüne de kitap gönderilebileceğini kaydetti.

Gül ve beraberindekiler, Ankara Adliyesi önüne konulan kitap toplama kumbarasına “Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası” kapsamında hükümlü ve tutuklular için kitap bağışında bulundu. 

Kaynak: Ajans Bizim