KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 17-09-2020 10:42   Güncelleme : 17-11-2020 11:43

Bir Zamanlar Adıyaman'da Film Çekimi

Yönetmenliğini Orhan Aksoy’un yaptığı İsyan filmi, 1979 yılında Adıyaman merkezde, Kâhta ilçesinde ve Narince Beldesinde çekildi.

Bir Zamanlar Adıyaman'da Film Çekimi

Yönetmenliğini Orhan Aksoy’un yaptığı, “Reha Yurdakul, İhsan Yüce, Erol Taş, Melike Zobu, Kadir İnanır, Hakan Bahadır, Güler Ökten, Sabahat Işık, Ömer Erdem, Nizam Ergüder” gibi usta oyuncuların içerisinde yer aldığı İsyan filmi 1979 yılında Adıyaman merkezde, Kâhta ilçesinde ve Narince Beldesinde çekildi. 

Filmde Cendere Köprüsü, Şeytan Köprüsü gibi tarihi mekânlar kullanırken, özellikle Kâhta Kalesi çevresindeki tarihi konaklar da usta oyuncu Erol Taş’ın evi olarak kullanıldı.

Kadir İnanır ve Melike Zobu gibi ünlü oyuncuların içerisinde olduğu İsyan filminin çekim tarihinde konaklamalar Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde gerçekleşti. Ağalık sistemine karşı olarak çekilen filmde tarihi mekânların yanı sıra Adıyaman çarşısı ve şimdilerde yıkılmış olan eski Devlet Hastanesi film için tercih edildi.

1970 yılında filmin tamamı Adıyaman ve Kâhta ilçesinde çekilirken filmin ana konusu ise şu şekilde; “Ağa (Erol Taş) yedi köyün ağasıdır. Yaşamını kaçakçılıkla idame ettirmektedir. Kadir İnanır’ın babası (Reha Yurdakul) ağanın kaçakçı adamıdır. Bir gün kaçakta mayına basar ve ölür. Ailesi ağadan korktuğu için cenazesine sahip çıkamaz. Bu sıralar Kadir İnanır, “Şahan” isimli bir köylünün güzel kızı Ayno (Melike Zobu) ile evlenmeyi düşünmektedir. Kadir İnanır’ın başlık parası için tek çare olarak kaçağa gitmesi gerektiğinden ağaya kaçağa göndermesi için gider. Bu asi gençten kurtulmanın tek yolu kaçak esnasında temizlenmesidir. Tabi ağanın oğlu Şeyhmuz da Ayno’yu görüp beğenmiştir. Babasına Ayno ile evlenmek istediğini söyler. Kadir İnanır’ın kaçakta temizlenmesi talimatı verilmiştir. Kadir İnanır kaçakta sırtından vurulur. Ağa oğlu Şehmus’a düğün yapar. Kız ve ağa oğlu arasında anlaşmazlık olduğu için Ayno'yu babası evine gönderir. Baba Şahan töre gereği kızı Ayno’yu silahla öldürür. Bu arada Kadir İnanır Göçerler tarafından yaralı olarak bulunmuş, tedavi edilmiş, yaşama döndürülmüştür. Kadir İnanır köye gelir, Ayno’nun töre gereği öldürülmüş olduğunu öğrenir. Mezara gider, açar cesedi sırtlanır. Kasabaya doktora götürür muayenesini yaptırır. Camide cenaze namazını kıldırır. Kadir İnanır köye gelir, Şeyhmus’u bahçede arkadaşları ile eğlenirken yakalar. Sınıra mayınlı tarlaya girmesi için zorlar. Bu arada ağada gelmiştir, kalabalık olan köylüye oğlu Şeyhmus’u kurtarmaları için yalvarır, paralar teklif eder. Bu teklif en yakın adamı Kahtalı Nedim tarafından reddedilir. Köylü Nedim’le birlikte ağaya itiraz ederler. Ağa çaresiz oğlunu kurtarmak için mayına dalar. Bastığı bir mayının patlaması neticesi ağa (Erol Taş) ve oğlu Şeyhmus (Hakan Bahadır) olay yerinde ölür ve kalırlar. Köylü Kadir İnanır ile birlikte köye dönerler.”

Hazırlayan: Ömer Karakuş