DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-05-2021 10:39   Güncelleme : 21-05-2021 10:39

Birleşmiş Milletler Ateşkesten Memnun

BM Genel Sekreteri Guterres, ateşkesten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, tarafları ve uluslararası toplumu da sorunun kalıcı çözümü için işbirliğine çağırdı

Birleşmiş Milletler Ateşkesten Memnun

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres , Gazze'de ateşkes sağlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  

Guterres, ateşkesin yürürlüğe girmesinden birkaç dakika önce New York'taki BM Genel Merkezinde gazetecilere açıklamada bulundu.  

Şiddetin tüm kurbanlarına ve sevdiklerine en derin taziyelerini sunan BM Genel Sekreteri, ''11 günlük ölümcül düşmanlıkların ardından Gazze ile İsrail arasındaki ateşkesi memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

Guterres,  Gazze ve İsrail'in sükunetini yeniden tesis etmeye yardımcı olmak için BM ile yakın koordinasyon içinde yürüttüğü çabalardan dolayı Mısır ve Katar'ı takdir etiğini ifade etti ve  tüm tarafları ateşkesi gözetmeye çağırdı.

Guterres, daha geniş uluslararası toplumun BM ile birlikte çalışmasının, "Filistin halkını destekleyen ve kurumlarını güçlendiren hızlı, sürdürülebilir bir yeniden yapılanma ve iyileşme için entegre, sağlam bir destek paketi" geliştirmesinin gerekli olduğunu söyledi.

İsrail ve Filistin'deki liderlerin "sükuneti yeniden tesis etmenin ötesinde, çatışmanın temel nedenlerini ele almak için ciddi bir diyalog başlatma" sorumluluğunun olduğunu vurgulayan Guterres, Gazze'yi "gelecekteki Filistin Devletinin ayrılmaz bir parçası" olarak nitelendirdi ve "bölünmeyi sona erdiren gerçek ulusal uzlaşmayı" gerçekleştirmek için hiçbir çabadan kaçınılmaması gerektiğini söyledi.

Genel Sekreter, bir sonraki adımın ne olması gerektiğini düşündüğü sorulduğunda, ateşkesi istikrara kavuşturmanın acil öncelik olduğunu söyledi. 

Kaynak: Ajans Bizim