GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-07-2021 11:30   Güncelleme : 29-07-2021 11:39

Bolu'daki ''Misafirlik'' Tartışması Büyüyor

Bolu'daki ''misafirlik'' tartışması üzerine yazılı açıklama yapan Vali Ahmet Ümit, ''Gerçeklerin göz önünde bulundurularak hareket edilmesini arzu ederiz" dedi.

Bolu'daki ''Misafirlik'' Tartışması Büyüyor

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ''bu misafirlik uzadı'' diyerek yeni önlemler alacaklarını açıklamıştı. Bolu Valisi Ahmet Ümit de bugün yaptığı yazılı açıklamada, ''Gerçeklerin göz önünde bulundurularak hareket edilmesini arzu ederiz. Nitekim sosyal sorumluluk sahibi insanlara da bu yakışır'' ifadesini kullandı. 

Bolu Belediye Bakanı Tanju Özcan, iki gün önce düzenlediği basın toplantısında, kentteki yabancı uyrukluların su ve katı atık bedeli gibi abonelik ücretlerinin on kat zamlı uygulanacağını söylemişti. Özcan, şöyle konuşmuştu: 

''Yardımı kesiyorsun gitmiyorlar, işyeri ruhsatı vermiyorsun gitmiyorlar. Bundan sonra biz yeni önlemler almaya karar verdik. Önümüzdeki hafta belediye meclisi var. Yabancı uyruklu kim varsa, abonemiz... Su fiyatları, katı atık ücretleri başta olmak üzere bazı kalemlerde on kat zam yapacağız. Türk vatandaşı ile yabancı uyruklu aynı fiyattan suyu kullanamayacak. Niye yapıyoruz bunları? Gitsinler istiyoruz, bu misafirlik uzadı diyoruz artık.''. 

''Türkiye bir hukuk devletidir''

Bolu Valisi Ahmet Ümit, medyada geniş yer alan, ''geçici koruma altında olan veya ikamet izni bulunan geçici misafirleri ilgilendiren ve kamuoyunu meşgul ve huzursuz eden hususlarda vatandaşların bilgilendirme ihtiyacı doğduğunu'' ifade etti. Ümit, açıklamasında şunlara yer verdi:

''Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devletinin en temel ilkesi kanunlardır. Kanunlar TBMM tarafından yapılır, tüm gerçek ve tüzel kişileri bağlar.

Hukuk devletinde devletin vatandaşı olmayan şahısların ülkeye giriş ve çıkışlarının hangi şartlarda ve nasıl olacağı kanunlarla ve uluslararası anlaşmalarla belirlenmiştir. Kanunlar aynı zamanda ülkeye gelecek olan yabancıların girişlerinde, ülkede kalışlarında ve çıkışlarında görevli ve yetkili olan kişi ve kurumları da belirlemiştir. 

Bu kişi ve kurumlar; Sayın Cumhurbaşkanımız, ilgili bakanlıklar ve Cumhurbaşkanlığı kabinesidir. 

'Sosyal sorumluluk sahibi insanlar'

Ancak, Bolu Belediye Başkanı veya bir başkası kendisini ve düşüncelerini ifade etmekte elbette serbesttir. Fakat bu tür sözler sarfedilirken kamu huzurunun, kamu düzeninin ve tarihi gerçeklerin göz önünde bulundurularak hareket edilmesini arzu ederiz. Nitekim sosyal sorumluluk sahibi insanlara da bu yakışır. Bu yaklaşım kamuoyunun da en doğal hakkı ve beklentisidir.''

Farklı tarif yok

Bolu Valisi Ahmet Ümit, hukuk devletinin temel ilkelerinden birinin eşitlik olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Bizim ülkemizin hiçbir noktasında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmamakla birlikte Türkiye’de ikamet eden şahıslara farklı fiyat tarifesinin uygulandığı herhangi bir yer bulunmamaktadır. Çünkü bizim kültürümüz budur. Ayrıca temel hak ve özgürlükler anayasa ve kanunlarla koruma altına alınmıştır. Yasal yükümlülüklerde de eşitlik ilkesi temel kuraldır.

Kaldı ki söz konusu mesajlarda bahsedilen şahıslar önce 'insan' sonrasında bizim gönül coğrafyamızın insanlarıdırlar. Bu insanlarla yüce milletimizin, sosyal, kültürel, tarihsel kopmaz bağları bulunmaktadır. Örneğin; Geçici misafirler diye bahsedilen bu şahıslar Çanakkale’de bizimle birlikte emperyalist devletlere karşı savaşan, şehit olan, gazi olan ve nihayetinde 'Çanakkale geçilmez' yazdıran kahramanların çocuklarıdır veya torunlarıdır.''

''Gerekli girişimlerde bulunulur''

Vali Ümit, açıklamasında, Bolu’da henüz alınan bir karar bulunmadığını da belirterek, şunları kaydetti:

''Bolu Belediyesi tarafından basında yer aldığı şekilde eşitlik ilkesine aykırı herhangi bir somut karar alınır ise o zaman bu kararların hukuki değerlendirmesi yapılır ve gerekli girişimlerde de bulunulur. Kaldı ki basında yer alan ve kamuoyunu birkaç gündür meşgul eden iddialara karşılık Bolulu vatandaşlarımızın gerek gönül coğrafyamızdaki mazlum insanlara karşı, gerekse ilimizde bulunan komşuları olan ikamet izni bulunan veya geçici koruma altındaki misafirlere karşı son derece merhametli ve şefkatli olduklarını biz yakinen biliyoruz.'' 

Kaynak: Ajans Bizim