GENEL
Giriş Tarihi : 29-05-2021 19:22   Güncelleme : 01-06-2021 09:27

Çamlıca Kulesi Açıldı....

Çamlıca Kulesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bakan Karaismailoğlu’nun katıldığı tören ile hizmete açıldı.

Çamlıca Kulesi Açıldı....

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Çamlıca Kulesi, yayıncılık hizmetlerinin yanında sosyal alanları, restoranları, eşsiz manzaralı seyir terasları ve interaktif aktivite alanları ile İstanbul için eşsiz bir turizm ve cazibe merkezi olacaktır” dedi.

Çamlıca Kulesi, İstanbul’un fethinin 568’inci yıldönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı tören ile bugün hizmete açıldı. 

Karaismailoğlu, yaptığı konuşmada, dünyada ilk defa aynı anda 100 FM radyo yayını yapacak, teknik özellikleriyle ve mimarisiyle İstanbul’un yeni simgesi olacak, Avrupa’nın en büyük kulesini hizmete açtıklarını kaydederek, “toplam 30 bin 150 metrekare alana kurulu olan Çamlıca Kulesi’nin zemin kotu 218 metre olup, zemin üzerindeki yapı yüksekliği 369 metredir. Kulemiz, 4 katı zemin altında, 45 katı da üzerinde olmak üzere toplamda 49 kattır. Kulemizin zemin katında podyum, üzerinde teknik katlar, onların da üzerinde seyir terasları ve restoranlar yer almaktadır. Bu katların üzerinde teşekkül eden çelik anteninin yüksekliği 168 metre olan kulemizin deniz seviyesinden yüksekliği 587 metreye ulaşmaktadır” bilgisini verdi.

Çamlıca Kulesi’nin, deprem ve rüzgâr etkilerine karşı güçlendirilmiş bir şekilde imar edildiğine dikkati çeken Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Çamlıca Tepesi’ndeki 33 adet büyük antenin oluşturduğu görüntü ve manyetik alan kirliliğine son verirken, aynı zamanda ciddi bir enerji tasarrufu da sağlayacaktır. Türkiye’de karasal sayısal yayına geçişin teknik altyapısını oluşturarak ülkemizin yayıncılık kalitesi ve kapasitesini yüksek standartlara ulaştırmayı hedeflemektedir. 30 bin 150 metrekarelik kule çevresindeki sosyal alanlarda, çeşitli türlerde 2 bin 750 adet ağaç diktik. Ayrıca toplam 20 bin metrekare yeşil alan oluşturduk. Kulemizin inşasında emeği geçen mimarından mühendisine, yüklenicisinden işçisine ve bakanlığımızın çatısı altında görev alan tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” 

Kaynak Ajans Bizim