GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 17:19   Güncelleme : 25-05-2021 17:19

Çamlıca Kulesi Cumartesi Günü Açılıyor

Çamlıca Kulesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bakan Karaismailoğlu’nun katılacağı tören ile cumartesi günü hizmete açılacak.

Çamlıca Kulesi Cumartesi Günü Açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, aynı anda 100’den fazla yayın kuruluşuna hizmet vermeye başlayan 369 metrelik kule yüksekliği ve deniz seviyesinden 587 metrelik yüksekliğiyle İstanbul’un en yüksek yapısı olan Çamlıca Kulesi’nin, 29 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılacağı tören ile hizmete açılacağını bildirdi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, Eylül 2020 itibarı ile asli faaliyeti olan yayıncılık hizmetinin verilmeye başlandığı kulede dünyada ilk ve tek olarak 100 radyo yayınının birbirlerinin güçlerini kesmeden, frekanslarının karışmadan yayın yapabildiklerini açıkladı.

İstanbul’un yeni simgesi oldu

Çamlıca Kulesi’nin İstanbul’un yeni simgesi olduğu belirtilen açıklamada, toplam 30 bin 150 metrekare alan üzerinde kurulu olan Çamlıca Kulesi’nin deniz seviyesinden 587 metre yüksekliği ile İstanbul’un en yüksek yapısı olduğu belirtildi.

Açıklamada, Çamlıca Kulesi ile Çamlıca Tepesi’nde dağınık halde bulunan onlarca antenin söküldüğü ve tüm hizmetlerin tek kulede toplandığı bildirilerek, böylece çevre ve insan sağlığı üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip olan elektromanyetik ve görüntü kirliliğinin ortadan kaldırıldığına işaret edildi. İstanbul’un siluetinin güzelleşmesine katkı sağlandığı da ifade edilen açıklamada, kulede yer alan yüksek verimli anten ve verici sistemleri sayesinde sağlanan enerji tasarrufunun maksimum seviyede olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, ayrıca Çamlıca Kulesi’nin, hediyelik eşya mağazaları, kafeteryaları, restoranları ve seyir terasları ile kısa vadede Türkiye ekonomisine ve turizmine katkı sağlayacak bir cazibe merkezi olacağı da vurgulandı.