GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-03-2021 09:23   Güncelleme : 20-03-2021 16:48

“Çanakkale Zaferi, Bir Kahramanlık Destanı”

MHP Adıyaman İl Başkanı Özgün, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıl dönümü vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

“Çanakkale Zaferi, Bir Kahramanlık Destanı”

"Çanakkale Zaferi, milletimizin kendi kaderini kurtardığı, makûs talihini yendiği bir kahramanlık destanı ve Kurtuluş Savaşı'nın da öncülüğü olmuştur."

MHP Adıyaman İl Başkanı Özgün, “Çanakkale Zaferi, milletimizin kendi kaderini kurtardığı, makûs talihini yendiği bir kahramanlık manzumesidir ve Kurtuluş Savaşı'nın da öncülüğü olmuştur” değerlendirmesini yaptı. Özgün, yaptığı açıklamada, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin bir varoluş ve direniş destanı olduğunu belirterek kahraman Mehmetçiklerimizin, 1. Dünya Savaşı sırasında, Çanakkale Boğazı'nı dünyada benzeri görülmemiş bir dayanma gücüyle savunarak tarihinin seyrini değiştirdiğini ifade etti. Çanakkale'de kazanılan zaferin, Rus Çarlığı'nın devrilmesine ve Bolşevik İhtilali'ne yol açtığına işaret eden Özgün, 1. Dünya Savaşı'ndan galip ayrılan itilaf devletlerinin işgalleri daha fazla sürdürecek takatleri kalmadığını, bu nedenle savaş görmemiş Yunan birliklerinin Mayıs 1919'da Türk topraklarına gönderildiğini vurguladı. ÖZGÜN şöyle devam etti:

"Çanakkale zaferi, milletimizin kendi kaderini kurtardığı, makûs talihini yendiği bir kahramanlık destanı ve Kurtuluş Savaşı'nın da öncülüğü olmuştur. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale muharebelerinde temayüz eden değerli komutanlarımız, daha sonra Millî Mücadele'nin kazanılmasında başta rol üstlenmişlerdir. 18 Mart, sadece bir kahramanlıklar hikâyesi, insanüstü varlıkların öne çıktığı bir masal olarak anılmamaktadır. Bu büyük zafer, yalnızca milli gururu kamçılamak için de kutlanmamaktadır. Türk askerinin olağanüstü şecaat ve cesareti yanında komuta heyetinin üstün gayretleri ve ferasetleriyle kazanılan Çanakkale Zaferi, özellikle genç nesillerimizde tarih bilincinin teşekkülüne önemli katkı sağlamaktadır. Kutlamalar aynı zamanda şehitlerimize ve gazilerimize minnet borcumuzu hatırlamak, onları hayırla, dualarla, âminlerle yâd etmek içindir. Çanakkale'yi anmak bir ibadettir, bir milli görev ve sorumluluktur“ dedi.