YEREL
Giriş Tarihi : 15-09-2020 10:37   Güncelleme : 17-09-2020 13:58

Çarşı Camii Restorasyon Bekliyor

Adıyaman’ın en eski ibadethaneleri arasında yer alan tarihi Çarşı Camii, restore edilmeyi bekliyor.

Çarşı Camii Restorasyon Bekliyor

Şehir merkezinin önemli tarihi yapılarından olan Çarşı Camii’nin duvarlarında çatlaklar var. Boyası eskimiş, yer yer dökülüyor. Minaresinin bir kısmı yıkılmış. Yıkık-dökük görüntüsü, ibadethaneye yakışmayan bir manzara arz ediyor.

İslam dini cami ve mescitlere büyük önem verirken, günümüzde şehrin en yoğun olduğu bölgedeki bir caminin bu durumda olması, cemaati son derece üzüyor. Yetkililerin konuya el atmaması yüzünden tepkiler çığ gibi büyüyor. Avluda bekletilen minarenin enkazı bile görenleri hayrete düşürüyor. Müslüman bir beldede bu tür ibadethanelerin kendi kaderine terk edilmesi yakışık almıyor. İşin ilginç yanı ise, ne zaman restore edileceği bilinmiyor.

Hem cami cemaati, hem de çevredeki esnaflar haklı olarak sitem ediyor. Yetkililerin ivedilikle konuya eğilmesini, bu manada daha duyarlı davranılmasını istiyor. Bir an önce restore edilerek, daha temiz ve daha güvenilir bir ibadethane konumuna getirilmesini talep ediyor. Minarenin de yıkılan kısmının onarılarak, eski görünümüne kavuşmasını diliyor.