GENEL
Giriş Tarihi : 30-05-2021 18:47   Güncelleme : 01-06-2021 09:17

Çavuşoğlu, Batı Trakya'da

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'a iki gün süreli ziyaretinin ilk ayağı olan Batı Trakya'daki Türk azınlık temsilcileriyle görüştü.

Çavuşoğlu, Batı Trakya'da

Çavuşoğlu,  Ankara’dan hareket eden özel uçakla, Yunanistan ziyareti kapsamında Batı Trakya’daki soydaşlarla buluşmak amacıyla Dedeağaç havalimanına geldi. Havalimanında kendisini Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin ve Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu ve yetkililer karşıladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dedeağaç'a vardıktan sonra twitter hesabındaki paylaşımda, ''Batı Trakya’daki soydaşlarımızla buluşmak ve ikili ilişkilerimizi ele almak üzere Yunanistan'dayız'' dedi.

Çavuşoğlu, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gümülcine'ye karayoluyla gitmek üzere havalimanından ayrıldı.

Gümülcine'de Başkonsolosluğuna giden Çavuşoğlu'nu, başkonsolosluk önünde kalabalık gazeteci grubu ile geniş güvenlik tedbirleri alan emniyet ve dışişleri görevlileri karşıladı.

Çavuşoğlu'nun Başkonsolosluk'ta Batı Trakya'da görevli müftü ve din adamlarıyla görüşme yapması bekleniyor.

Yoğun tempoda bir programı olan Çavuşoğlu'nun, Gümülcine’deki Celal Bayar Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’ni ziyareti sonrasında, öğle yemeğinde Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleriyle biraraya gelip ardından Batı Trakya Türklerinin savunucusu Dr. Sadık Ahmet’in mezarını ziyaret etmesi bekleniyor.

Çavuşoğlu, Batı Trakya'daki temasları sonrasında, uçakla  Atina'ya geçecek. Akşam Atina'da Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile akşam yemeğinde biraraya gelecek olan Çavuşoğlu, Pazartesi günü ise Yunanistan Başbakanı Konstantin Miçotakis ile görüşecek. 

Kaynak: Ajans Bizim