GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 10:35   Güncelleme : 10-06-2021 10:35

Çavuşoğlu TRT'de Soruları Yanıtladı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, TRT Haber'de katıldığı canlı yayında dış politikaya ilişkin soruları cevaplandırdı ve değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu TRT'de Soruları Yanıtladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sadece Libya ve Suriye değil, ABD’nin Türkiye ile Akdeniz, Karadeniz ve Kafkasya gibi birçok alanda işbirliği yapma arzusunda olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, TRT Haber’de bu akşam katıldığı canlı yayında gazetecilerin dış politikaya ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin başka müttefiklerinden de hava savunma sistemi alabileceğini belirten Çavuşoğlu, “İlla Patriot olması şart değil. ABD, Patriot konusunda garanti vermiyorsa biz, diğer müttefiklerimizden de hava savunma sistemi alabiliriz” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Fransa’nın bir hava savunma sistemini Türkiye’ye gönderebileceğini söylediğini, ancak ilişkilerde gerginlik çıkınca Paris’in bu karardan vazgeçtiğini bildirdi.

Macron ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında (mart ayında) yapılan son görüşmenin (video konferans) olumlu olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Bazı konularda aramızda görüş ayrılığı var ama istişareleri başlattık. Libya hakkında da görüş ayrılığı var, ancak Libya'daki yeni yönetimle görüş ayrılığı azaldı. Fransa, Afrika konusunda bizimle istişarede bulunmak istiyor. Halihazırda Fransa ile Türkiye arasında olumlu bir hava var” dedi.

NATO Zirvesi

Brüksel’de yapılacak NATO zirvesine değinen Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi ön planda görünse de zirvenin Türkiye açısından önem taşıdığını belirtti.

Çavuşoğlu, ikili görüşmeler çerçevesinde Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Britanya Başbakanı Boris Johnson ile de bir araya geleceğini söyledi.

 ABD ile ilişkilere değinen Çavuşoğlu, “Sorunlar var. Demokratların işbaşında bulunduğu sırada başlayan problemler, daha sonra göreve gelen Donald Trump zamanında da devam etti. Biden'ın 24 Nisan ile ilgili söylediği sözler var. S-400 meselesi de devam ediyor” dedi.

“ABD yönetiminin birçok stratejik alanda Türkiye ile çalışma arzusunun olduğunu görüyoruz” diyen Dışişleri Bakanı, ekonomik alanda ilişkilerin nasıl güçlendirileceği, hedeflere ulaşılması için neler yapılması gerektiği ve var olan sorunların nasıl çözüleceği konusunda bir bilgi kâğıdının Amerikalı yetkililere verildiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, “Bizim beklentilerimizin de karşılanması gerekir. Sorunlar var olunca samimi bir iş birliği yapmak da zorlaşıyor. Her alanda karşılıklı adımlar atılmalı. Erdoğan’ın (Biden’la) görüşmesinden iyi sonuçların çıkmasını bekliyoruz” dedi.

ABD’nin Suriye konusunda, Libya konusunda Türkiye ile çalışmak arzusunda olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Trump yönetiminin bu bölgeye ilgisinin daha az olduğuna dikkatİ çekti. Çavuşoğlu, “Yeni yönetim bölgemize daha ilgili. Sadece Libya ve Suriye meselesinde değil, Akdeniz'den Karadeniz'e ve Kafkasya'ya kadar uzanan birçok alanda yeni yönetimin bizimle iş birliği yapma arzusunda olduğunu görüyoruz” dedi.

Afganistan

Afganistan’daki gelişmelere değinen Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afganistan'a nasıl destek verebileceğinin NATO çerçevesinde görüşüldüğünü belirtti ve Kabil Havalimanının işletilmesi ve güvenliğinin Türkiye'nin sorumluğunda olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, “Afganistan konusunu müttefik ülkelerle de görüşüyoruz. Afganistan'da kalmak, tek başına bir ülkenin üstlenebileceği bir şey değil. Bunun paylaşılması gerekir. Afganistan'ın da talepte bulunması gerekir. Türkiye, her zaman Afganistan'ın yanındadır” dedi. 

Rusya

Çavuşoğlu, Türkiye'nin politikalarının son derece şeffaf ve ilkeli olduğunu, Rusya ile iyi ilişkiler kurduğunu, ancak anlaşmazlık olan konuların da bulunduğunu belirterek, “Türkiye NATO'nun en önemli müttefiklerinden biridir. Ancak NATO üyesiyiz diye başka ülkelerle sorun yaşayacak değiliz. Alınan kararlara da uyarız” diye konuştu.

Çavuşoğlu, anlaşmazlık konularının da Rusya ile iş birliğine dönüştürebildiğini ve Türkiye’nin ilişkilerde her zaman açık ve net olduğunu kaydetti. 

Kaynak: Ajans Bizim