GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-01-2022 13:40   Güncelleme : 03-01-2022 13:40

Çevik Kuvvet Polisi Protestocularla Çatıştı

Hollanda çevik kuvvet polisi, karantina karşıtı protestocularla çatıştı

Çevik Kuvvet Polisi Protestocularla Çatıştı

Hollanda'nın başkenti  Amsterdam'da binlerce kişi hükümetin Covid-19 kısıtlamalarını protesto etti ve çevik kuvvet polisiyle çatıştı.  

Protestocular,  hükümetin 19 Aralık'ta uygulamaya koyduğu Covid kısıtlamalarına karşı çıkmak için bir meydanda toplandı.

Meydanda ve yakındaki sokaklarda yoğun bir polis mevcudiyeti vardı ve polis köpekleri de protestoculara karşı konuşlandırıldı. En az 1 kişi gözaltına alındı. Kalabalığın arasından "Trump 2024" bayrağı taşıyan bir kişinin yürüdüğü gözlendi.  

Çoğunluğu maske takmayan ve sosyal mesafe kurallarını çiğneyen protestocular, yürüyüş yapılmaması talimatını da dikkate almayarak ana caddede yürüdü. Bazıları, hükümetin tedbirlerine muhalefetin bir işareti olarak müzik çaldı ve sarı şemsiyeler tuttu.

Kasım ayında karantina önlemlerini yeniden başlatan ve tatil sezonunda daha da sıkılaştıran Hollanda'da koronavirüs enfeksiyon oranları haftalardır kademeli olarak düşüyor.

Amsterdam belediye başkanı Femke Halsema, protestocuların son koronavirüs enfeksiyonu dalgası sırasında halka açık toplantı düzenleme yasağını ihlal etmesinin ardından polise merkezi Müze Meydanı'nı boşaltma yetkisi veren bir acil durum talimatı yayınladı.

Mevcut kısıtlamalar altında, restoranlar, kuaförler, spor salonları, müzeler ve diğer halka açık yerler gibi temel mağazalar dışındaki tüm mağazalar en az 14 Ocak'a kadar kapalı.

İkiden fazla kişiden oluşan halka açık toplantılara izin verilmiyor.

Diğer Avrupa ülkeleri gibi Hollanda da, halihazırda gergin olan sağlık sistemini alt edebilecek yeni bir koronavirüs Omicron varyantı dalgasını önlemek amacıyla önlemler aldı.

Hollanda hükümetinin rakamlarına göre, 26 Aralık ile 2 Ocak arasında ortalama 14.436 kişinin Covid testi pozitif çıktı.

2 Ocak Pazar günü 17.531 doğrulanmış vaka bildirildi. Rakamlara göre 22 Aralık ile 28 Aralık tarihleri ​​arasında ortalama 157 hastane yatışı yapıldı.

Kaynak: Ajans Bizim