SİYASET
Giriş Tarihi : 13-03-2021 19:08   Güncelleme : 16-03-2021 14:22

"CHP İstiklal Marşı'nı Değiştirmek İstedi"

YDP Lideri Emanullah GÜNDÜZ, yaptığı açıklamada, CHP'nin İstiklal Marşı'nı değiştirmek istediğini ifade etti.

Yeni Dünya Partisi (YDP) Lideri Emanullah GÜNDÜZ, "CHP İstiklal Marşı'nı değiştirmek istedi. İstiklal Marşı Mehter ile bestelenmeli."

YDP Lideri Emanullah GÜNDÜZ yaptığı açıklamada, İstiklal Marşı'nın kabulü ile ilgili çarpıcı bilgiler paylaştı. CHP'nin istiklal Marşı'nı değiştirmek istediğini vurguladı ve marşın bestesinin batı taklitçisi olduğunu dile getirdi.

Genç Lideri Emanullah GÜNDÜZ'ün sözleri özet olarak şöyledir: "2021 İstiklal Marşı yılının, marşın anlam ve önemine uygun değerlendirilmesini dilerim. İstiklal Marşı milli marşımızdır. Milli marşımızı ezberlemekten ziyade marşı anlamamız ve Milli şuuruna uygun nesiller yetiştirmemiz lazım.

İstiklal Marşımız ile ilgili tarihte üstüne sümen çekilmiş oldukça önemli bir durumu hatırlatmakta fayda var. Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı İstiklal Marşı kabulünden 17 yıl sonra 1938 yılında CHP tarafından fazla dini öğe içerdiği için ve 'Müslüman manifestosu' olduğu gerekçesiyle değiştirilmek istendi. CHP batı taklitçisidir, batı uşağıdır. O yüzden batılı zihniyete uygun bir marş istiyorlardı.

1938 yılında Necip Fazıl Kısakürek tarafından yazılan Büyük Doğu Marşı aslında yeni istiklal Marşı'dır. 1938 Kasım'da yaşanan durum İstiklal Marşı değiştirme çalışmalarını yarıda bıraktı.

İstiklal marşımız batılı anlayış ile bestelenmiştir. Marşın her iki bestecisi de Batı'da eğitim görmüş Batı fikriyatına sahip batı taklitçisidirler.
İstiklal Marşı'n güftesi bize aittir ama bestesi bize ait değildir. 
Marşın bestesi değiştirilmeli ve mehter ile yeniden bestelenmeli.
İstiklal Marşı'mız bu bestesi ile hiçbir Türk İslam belirtisi gösterememektedir."