TARIM
Giriş Tarihi : 31-05-2021 18:22   Güncelleme : 01-06-2021 09:09

Çiftçilere Dane Kaybı Uyarısı

Sivas Valiliği, tarım alanlarında hasat yapılırken dane kaybına sebebiyet verilmemesine yönelik uyarıda bulundu.

Çiftçilere Dane Kaybı Uyarısı

Beklenilen yağışların bir türlü düşmemesi nedeniyle yaşanılan kuraklıktan en fazla etkilenen çiftçiler, yağmur dualarına çıkarken, hasat döneminde biçerdöverlerin dane kaybına neden olmamaları için hem çiftçiler hem de biçerdöver operatörleri uyarıldı.

Sivas Valiliği tarafından ‘Biçerdöver Kontrolü’ tebliğ ile biçerdöver kontrolleri hizmetlerinin usul ve esasları belirlenerek ilan edildi. Sivas’ta dane kaybı yaparak biçim yapan operatörlere Kabahatler Kanunu kapsamında 427 lira, emre aykırı davranış İdari para cezası ile 204 lira da kimlik beyan etmeme cezası verileceği kaydedildi.

Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız da yaptığı açıklamada, teknolojinin hızla geliştiği, işgücünün yerini makineleşmenin aldığı Sivas’ta hububat hasadının yaklaşık yüzde 90'ının biçerdöverlerle hasat edildiği hatırlatıldı. Biçerdöverlerin ayarlarının ve kontrollerinin iyi yapılarak, verim kayıplarını mümkün olduğunca asgariye indirilmesi gerektiğini kaydeden Yıldız, dane ve sap kaybının milli kayıp olduğunu söyledi. 

 Yıldız, ‘’Biçerdöver operatörlerinin dane ve sap kaybını önlemek için tekniğine uygun biçim yapmaları gerekmektedir. Yaptığımız denetimlerde belgesiz veya yüzde 2'den fazla dane kaybına neden olacak şekilde biçim yapıldığının tespit edilmesi halinde, operatör ve biçerdöver sahiplerine her fiil için ayrı ayrı idari para cezası uygulanacaktır. Çiftçilerin bir yıllık emeklerinin karşılığını almaya başladığı şu günlerde biçim hataları nedeniyle çiftçinin emeklerinin toprağa gömülmesine müsaade etmeyeceğiz. Dane kaybı sadece çiftçilere değil ülke ekonomisine de büyük zararlar vermektedir. Yüzde 1'lik dane kaybının bile on binlerce ton ürünün değerlendirilememesi anlamına gelmektedir’’ dedi.

Yıldız, çiftçilerin biçerdöver sahipleri ile mutlaka sözleşme yapmalarını, operatör belgesi olmayan, yüzde 2'den fazla dane kaybına sebep olan biçerdöverlerle ilgili oluşan dane-sap kayıpları nedeniyle Tarım ve Orman Müdürlüklerine bilgi verip, şikayetçi olmalarını da istedi. Yıldız, ‘’Unutmayalım ki dane kayıplarında biçerdöverciler kadar tarla sahipleri de sorumludurlar. Bakanlığımızın kontrol çalışması yapan teknik elemanlarına dane kaybı önlenmesi konusunda yardımcı olunması gerekmektedir. Sivas'ta hububat hasadı önümüzdeki dönemde yapılacak olup, bu hasat döneminin bereketli ve bol kazançlı geçmesini diliyoruz’’ ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Ajans Bizim