ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 05-05-2022 16:52

“Çiftçimizin ve Üreticimizin Yanındayız”

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın: “Çiftçimizin ve üreticimizin yanındayız.”

“Çiftçimizin ve Üreticimizin Yanındayız”

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Adıyaman'ın Besni ilçesinde etkili olan dolu yağışı sonrası bölgede incelemelerde bulundu.

İnceleme sırasında Başkan Aydın’a AK Parti Adıyaman milletvekilleri İbrahim Halil Fırat, Yakup Taş, AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Besni Kaymakamı Nazlı Demir, Besni İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Kösekul ve çiftçiler eşlik etti. Zarar gören tarım arazilerinde inceleme yapan Aydın, şu açıklamalarada bulundu:

“Bugün malumu olduğu üzere, özellikle Besni ilçemizde meydana gelen yoğun ve etkili dolu yağışı nedeniyle zarar gören ekili alanları, tarım arazilerini ve bahçeleri yerinde incelemek için milletvekili arkadaşlarımız, kaymakamımız, devlet görevlilerimiz ve teşkilatımızla birlikte   çalışmalarımıza başladık. 

Öncelikle, Besni Kaymakamlığı’nda yapılan durum değerlendirme toplantısının ardından yerinde incelemelerde bulunmak üzere hemşehrilerimiz, çiftçilerimiz ve köylülerimiz ile istişarede bulunmak için saha çalışmalarımıza devam ettik.

Besni ilçemizde 03.05.2022 tarihinde meydana gelen dolu yağışı nedeni ile ilçemize bağlı Çaykaya, Eğerli, Kurugöl, Karagüveç, Boncuk, Toklu, Camuşcu, Kargalı, Çakırhöyük, Hasanlı, Aktepe, Yoldüzü, Akdurak, Yazıbeydilli, Çomak, Hacıhalil, Beşyol, Kesecik, Sayören, Kızılin, Ören köylerimizde; yaklaşık 35.000 dekar alanda antepfıstığı, bağ, badem, pamuk, mısır, buğday, arpa, sarımsak, nohut, mercimek ve patates gibi zirai faaliyetlerin yapıldığı yerlerde,, ürün bazında ve bölgesel olarak değişmekle birlikte %30 ile  %100 arasında zarar meydana geldiğini tespit etmiş olduk.

 Oluşan doğal afetin akabinde, 04.05.2022 tarihinde köylerimizde Besni İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ön tespit işlemi yapılmış olup, meteoroloji verilerine göre yağışların devam etmesi, arazi şartlarının uygun olmaması ve oluşan zararın bitkideki tahribatının daha net tespiti için parsel bazlı zarar tespitlerine 09.05.2022 tarihinde başlanılmasına karar verilmiştir.

Bu süreçte yaşanan afet nedeni ile zarar gören vatandaşlarımızın bir dilekçe ile zarar tespiti istemeleri gerekmektedir.

Bir kez daha yaşanan dolu afettinden dolayı hemşehrilerime, çiftçimize ve köylerimize geçmiş olsun diyorum, Allah milletimizi her türlü afetten muhafaza eylesin. Devletimiz ve milletimiz her zaman olduğu gibi çiftçilerimizin yanında olmaya devam edecektir.”

 

Bilal KaradağBilal Karadağ