TARIM
Giriş Tarihi : 27-04-2022 13:08

Çiftçiyi Kum Fırtınası Vurdu

Orta Anadolu Bölgesinde yaklaşık 10 gün önce yaşanılan kum fırtınası tarım alanlarına ciddi oranda zarar verdi.

Çiftçiyi Kum Fırtınası Vurdu

Orta Anadolu Bölgesinde yaklaşık 10 gün önce yaşanılan kum fırtınası tarım alanlarına da ciddi oranda zarar verince çiftçi yeni ürün ekebilmek için ekili tarlalarını, yeni bir ürün ekebilmek için hazırlamaya başladı.

 

Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımının yaklaşık 10 gün önce etkili olmasının ardından tarım alanlarına verdiği zararlarda gün yüzüne çıkmaya başladı. 

Türkiye’nin en fazla tarım yapılan bölgeleri arasında yer alan Orta Anadolu’da sıcak kum fırtınası sonrasında tarlalarındaki ekinleri sulayıp, ilaçlayarak kurtarmaya çalışan çiftçi, sonuç alamayınca çaresiz tarlasını sürüp, yeni bir ürün için hazırlamaya başladı.

Yozgat’ta çiftçilik yapan Ziraat Odası eski Başkanı Süleyman Çatalyürek, Ajans Bizim'e yaptığı değerlendirmede, bölgedeki tarım alanlarında kum olmamasına karşın beyaz kumların güneyden ters eserek, tarlalara taşıdığını, kavurucu tozun da özellikle hububata zarar vererek, gelişimini durdurduğunu söyledi. 

Kum fırtınasının çok iyi işlenmiş, kaliteli topraklardaki ürünlere yüzde 80 oranında zarar verdiğini aktaran Çatalyürek, birçok tarlanın çöle döndüğü bilgisini verdi. Çatalyürek, ‘’Bölgemizde yaşanılan kum fırtınası nedeniyle boy veren ekinler ciddi zarar gördü. Tarlalar adeta kum çölüne dönüştü. Çiftçi ekili ve kumdan zarar gören tarlasını yeniden sürüp, ekime hazırlamaya başladı. Daha önce ekili olan, ancak kum fırtınası sonrasında zarar gören tarlalarda yapılan hazırlık sonrasında pancar, patates, ayçiçeği, kanola, asbir gibi ürünler ekilmeye başlanıldı’’ dedi.

‘’Sigortası olmayanlar yandı’’

Çiftçi Süleyman Çatalyürek, tarım sigortası yaptıranların zararlarının sigorta tarafından karşılandığını belirterek, ‘’Sigortası olmayanlar yandı. Tarım sigortası yaptırmayanlar zararı cebinden ödüyor. Tarım sigortasının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Zaten girdi maliyetleri nedeniyle zor durumda olan, tarlasını güçlükle ekebilen çiftçi şimdiden ilk ekiminden zarar edip, bu zararı kurtarabilmek için yeni bir ürüne yöneldi’’ diye konuştu.

Parçalanmış tarlaların durumu

Yozgat Ziraat Odası eski Başkanı Çatalyürek, tarım bölgelerinde çok ortaklı tarlalarında kayıt altına alınıp, üretime açılması gerektiğini söyledi. Çatalyürek, ‘’Çok ortakla tarlalar var. Mal sahibi ölmüş, mal sahibinin birinci derecedeki yakınları da vefat etmiş, üçüncü-dördüncü kuşak ise köyün yerini bile bilmiyor. Buralar köylüler tarafından ekilip biçiliyor ama desteklemelerden yararlanamıyor. Üretim kayıt dışı yapılıyor. Devletin bu tip tarım alanlarıyla ilgili sorunları da çözüp, üretim alanını kayıt altına alması gerekir’’ değerlendirmesinde bulundu.

Zararlı uyarısı

Yozgat’ta bölge çiftçisi bir taraftan kum fırtınasının verdiği zararı sarmaya çalışırken diğer taraftan da ekili alanlarda görülen zararlılarla mücadele ediyor. 

Ziraat Mühendisleri tarım alanlarında yaptıkları denetimlerde karşılaştıkları zararlılara karşı çiftçileri uyarıyor. Sarıkaya Ziraat Odası tarafından Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmeti verilen köylerde Ziraat Yüksek Mühendisi Soner Arduç, Tarım Danışmanı Yavuz Yücel, tarım alanlarında yaptıkları denetimlerde taban kurdu, ekin kambur böceği olarak bilinen "zabrus spp" zararlısı tespit etti. 

Çiftçilerin arazilerini kontrol ederek, zararlı görülmesi halinde tarım müdürlüklerinin bilgilendirmeleri, zararlılara karşı ilaçlı mücadele yapılması uyarısında bulunuldu.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ