GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-07-2021 11:02   Güncelleme : 29-07-2021 11:50

Ciğerlerimiz Yanıyor: 1 Can Kaybı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 10 ayrı yerdeki orman yangınlarını söndürme çalışmalarının sürdüğünü, Akseki'de bir kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi

Ciğerlerimiz Yanıyor: 1 Can Kaybı

Bakan Pakdemirli, Antalya'da yaptığı açıklamada, dün 41 yerde çıkan orman yangınından 31'inin söndürüldüğünü ve soğutma çalışmalarına başlandığını belirterek, halen devam eden 10 orman yangınında müdahale çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Pakdemirli, devam eden yangınların Adana'da Aladağ ve  Karaisalı ile Kozan'da üç ayrı yerde, Osmaniye'de Kadirli, Kayseri'de Yahyalı, Antalya'da Akseki, Mersin'de Aydıncık ve Silifke ilçelerindeki ormanlık alanlarda olduğu bilgisini paylaştı. 

Bakan Pakdemirli, devam eden yangınlara 2 İHA, 3 Uçak, 29 Helikopter, 1 insansız helikopter, 457 arazözün yanı sıra bin 832 personel ile müdahale edildiğini kaydetti. 

Bir can kaybı

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangınının kontrol altına alındığını, ancak gece Akseki ilçeside bir yangın başladığının anlatan Pakdemirli, ''Kepez Beleni mahallesinde 82 yaşında bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Uyarı anonslarına rağmen evinden çıkmadığı anlaşılıyor'' dedi. 

Pakdemirli, ''Vatandaşlarımızdan ricamız uyarıları dikkate alsınlar. Malımız önemli, ancak hiçbir şey canımızdan daha önemli değil. Önceliğimizin can güvenliği olması lazım'' diye konuştu. 

10 kişi mahsur kaldı

Manavgat'ta Oymapınar bölgesinde 10 kişinin mahsur kaldığını belirten Pakdemirli, ''restorancı oldukları tahmin edilen'' bu kişilere karadan ulaşılmaya çalışıldığını, hayati tehlikelerinin bulunmadığını söyledi. 

Pakdemirli, '''Tüm yangın coğrafyasında hava araçlarının çalışmasını zorlaştırıcı koşullar var. Nem oranı düşük ve rüzgar çalışmaları zorlaştırıyor'' dedi. Yangın bölgelerinde bazı köylerin boşaltıldığını anlatan Pakdemirli, önceliğin yerleşim yerleri olduğunu, yerleşim yerlerinin ardından yangınların kontrol altına alınmasınına yönelik çalışmaların geldiğini ifade etti. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ekiplerin çalışmasını büyük bir özveriyle sürdürdüğünü söyledi. Dün akşam hastanelerdeki vatandaşları ziyaret ettiklerinin anlatan Çavuşoğlu, çok ciddi bir durum olmadığını, küçük yanıklar ve dumandan etkilenmeler yaşandığını kaydetti. 

Kaynak: Ajans Bizim