EĞİTİM
Giriş Tarihi : 05-09-2021 15:56   Güncelleme : 05-09-2021 15:56

Çocuğunuza “Okuldan Korkma” Demeyin

Çocukların okulun nasıl bir yer olduğuna dair ilk fikirlerini, ebeveynlerinin yansıttığı duygulara göre oluşturdukları bildirildi.

Çocuğunuza “Okuldan Korkma” Demeyin

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Klinik Psikolog Gülşah Ergin, ailelerin okula başlama süreçlerini doğru yönetmesinin, çocukların sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatına adım atmasında etkili olduğunu vurgulayarak,  okula başlangıç aşamasında çocuklardan önce velilerin sakin olmaları ve gerginlikten uzak durmaları gerektiğini kaydetti.

Psikolog Gülşah Ergin, “Telaş içerisinde görünen ve her şeyin yolunda olup olmadığını sürekli kontrol etmeye çalışan bir ebeveynin çocuğu ‘Telaşlanılması gereken bir durum var’ mesajın alıyor. Ya da sürekli okulda korkmaması gerektiğini söyleyen bir ebeveynin çocuğu da ‘Demek ki okul korkulacak bir yer’ mesajını çok rahat alabiliyor ve kendisi de bu duyguları yaşamaya başlayabiliyor. Bu noktada öncelikle ebeveynlerin soğukkanlı ve kaygılarını kontrol edebilir olmaları oldukça önemli”  diye konuştu.

Açık iletişim çocuğu rahatlatıyor

Psikolog Ergin, okula ilk kez adım atacak çocukla açık iletişim ve pozitif yaklaşımın rahatlatıcı olduğunu vurgulayarak, ailenin okula başlamadan önce, çocuğa okul ve öğretmenle ilgili gerçekçi bilgiler vermesinin, okulda bir gününün nasıl geçeceğini anlatmasının ve okulu önceden birlikte ziyaret etmelerinin oldukça faydalı olacağını belirtti. Çocukların tam ve yeterli bilgi edindikleri durumlarda endişe seviyelerinin de düştüğünü anlatan Ergin, “Okul kıyafetleri ve kırtasiye ihtiyaçları için birlikte keyifli alışveriş yapılması, çocuğa da seçme şansının tanınması, yine çocuğu okul için heveslendirecek ve çocukta okulla ilgili olumlu duygular ve düşünceler geliştirecektir” dedi. 

Gülşah Ergin, okula daha hazırlıklı başlayabilmek için okul düzeninin 1 hafta öncesinden uygulanmaya başlanabileceğini, böylece o düzene alışmış olan çocuğun ilk gün stresinin azalacağını,  yine ilk okul gününün sıradan bir gün gibi geçirilmesinin rahatlatıcı olacağını kaydetti. 

Ayrılma kaygısına dikkat

Klinik Psikolog Gülşah Ergin, pek çok çocuğun, okula başladığı ilk günlerde ayrılma kaygısı yaşadığını ve özellikle uzun bir pandemi sürecinde anne-babasıyla birlikte daha da fazla vakit geçirme şansı yakaladıklarından bu yıl okula başlayacak çocuklarda bu durumun daha da fazla görülebileceğini ifade etti. Ailelerin okulun ilk günlerinde okulda bekleyebileceğinin ve sonrasında kademeli olarak uzaklaşma yönteminin kullanılabileceğinin altını çizen Ergin, “Ayrılma kaygısı yaşayan çocukların bu durumla sağlıklı bir şekilde başa çıkabilmeleri için vedalaşmalar da oldukça önemlidir.  Aile, okuldan sonra onu nerede bekleyeceğini açıklamalı ve çocuğun güle güle demesi sağlanarak okuldan uzaklaşılmalıdır.   Bu noktada ebeveynlerin vedalaşmaları acıklı bir hale getirmemeleri oldukça önemlidir" diye konuştu.

Kaynak: Ajans Bizim