GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2021 11:06   Güncelleme : 06-04-2021 11:06

Çölyak Hastalarına Destek

Milletvekili Tutdere'nin Girişimiyle Mansur Yavaş'tan Adıyaman’daki çölyak hastalarına gıda desteği yapıldı.

Çölyak Hastalarına Destek

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere’nin girişimleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın katkıları ve Yaylakonak Belde Belediye Başkanı Abuzer Aydın aracılığıyla Adıyaman’da yaşayan çölyak hastaları için önemli bir yardım kampanyasına imza atıldı.

Adıyaman’da yaşayan çölyak hastalarının glutensiz gıdaya erişimlerinin olmaması, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’yi harekete geçirdi.  Adıyaman genelinde yaşayan 250’yi aşkın çölyak hastasını glutensiz ürünlerle buluşturmak için yapılan girişimler sonucu, Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası tarafından Adıyamanlı çölyak hastalarına 800 kilogram un ve 400 paket glutensiz ekmek yardımında bulunuldu.

Çölyak Hastaları Glutensiz Gıdalara Ulaşamıyor

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Tutdere, “Adıyaman Çölyak Derneği’nden bizlere yardım talepleri geldi. Bizlere gelen ve aciliyeti olan bu önemli talebi ivedilikle Büyükşehir Belediyelerimize ilettik.  Belediyelerimizden de konuyla ilgili olarak hızlıca bir geri dönüş aldık. İzmir Büyükşehir Belediyemiz konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor, Ankara Büyükşehir Belediyemizin yardımları da ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere dernek merkezine ulaşmış durumda. Hastaların gerçekten bu yardımlara ihtiyaçları var. İlimizde yaşayan çölyak hastaları maalesef glutensiz gıdalara ulaşmakta güçlük çekmekte ve çoğu zaman ulaşamamaktadırlar. Glutensiz ürünler Adıyaman’da üretilmediği için Adıyaman’daki çölyak hastaları mağduriyet yaşamaktadır. Glutensiz gıdalarla beslenmek zorunda olan ancak bu ürünlere ulaşamayan veya maliyetinin yüksek olması nedeniyle temin etmekte zorlanan Adıyamanlı hemşerilerimize Ankara Büyükşehir Belediyemiz tarafından ücretsiz glutensiz gıda desteği sağlandı.” dedi.

Çölyak Hastalarının Yanında Olmaya Devam Edeceğiz

Bundan sonraki süreçte de çölyak hastalarının yanında olacaklarını ifade eden Milletvekili Tutdere, “Adıyaman’dan, bu ilin milletvekili olarak Adıyaman’da yaşayan çölyak hastalarımızın taleplerine duyarsız kalmayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’a göndermiş olduğu bu destek için cani gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Başkanımızın bundan sonraki süreçte de Adıyaman’daki hastalarımızın yanında olmaya devam edeceğine inanıyorum. Biz her zaman yardıma muhtaç çölyak hastalarının yanında olacağız. Bütün enerjimizle Adıyaman’ımızda yaşayan herkes için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Çölyak Hastalarına Yapılan Yardımların Arttırılması İçin Önergelerimizi Verdik

Çölyak Hastalarının büyük mağduriyetler yaşadıklarını ifade eden Tutdere, “Yardım paketlerinin Adıyaman’a ulaşması çölyak hastalarımız için sevindirici bir durumdur. Ancak bu durumun kalıcı hale gelmesi ve hastalarımızın yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Öncelikle Çölyak hastalarının sorunlarının araştırılması, alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi, bu hususlarda çözümler üretilmesi, çölyak hastalığıyla ilgili farkındalık yaratılması ve bu hastalığa maruz kalan hastalara kalıcı yardımlar sağlanması amacıyla meclis araştırma önergesi sunduğumuzu belirtmek isterim. Bunun yanı sıra çölyak hastalarına verilen cüzi maddi desteğin arttırılması için de ilgili bakanlığa soru önergemizi sunmuş bulunmaktayız. Çölyak hastalarının sorunlarına kalıcı çözümler gelinceye kadar mücadelemizi ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu Yardımları Kendi Belediyemizden de Talep Ediyoruz

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan destek hakkında konuşan Adıyaman Çölyak Derneği Başkanı Salih Gültoplayan, “Yardımları bizlere gönderen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’a, bu yardımların bizlere ulaşmasını sağlayan Sayın vekilimiz Abdurrahman Tutdere ve Yaylakonak Belde Belediye Başkanı Abuzer Aydın’a Adıyaman’daki çölyak hastaları adına teşekkür ediyorum. Bu yardımları kendi belediyemizden de talep ediyor, hastalarımızın yükünü biraz hafifletmek istiyoruz. Yapılan yardımların devamını da bekliyoruz.” dedi.

 “Çölyak Hastalarının Unutmadığı İçin Minnettarız”
Kendilerine ulaşan yardımlar için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Milletvekili Abdurrahman Tutdere’ye teşekkürlerini sunan Adıyaman’lı çölyak hastaları, “Biz Adıyaman’lı çölyak hastaları çok mağduruz. Ramazan ayı yaklaşıyor ve glutensiz ürünlere ihtiyacımız daha da artmış durumda. Her türlü yardımı gerçekten çok istiyoruz. Özellikle de bu ramazan ayında. Kendi belediyemizden de bu tür yardımları bekliyoruz. Çölyak hastaları olarak bu mağduriyetlerin giderilmesi için bizlere yardım gönderen herkese çok teşekkür ediyor, çölyak hastalarının unutmadıkları için minnetlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandılar.