YAŞAM
Giriş Tarihi : 29-05-2021 15:15   Güncelleme : 01-06-2021 09:29

'Conolar'ın Hayatı Film Oluyor

Adana adliyelerinde çıkardıkları kavgalarla hafızalara kazınan ve yörede "Conolar" olarak bilenen aşiretin hayatı, beyaz perdeye taşınıyor.

'Conolar'ın Hayatı Film Oluyor

Tarih boyunca ve günümüzde sosyokültürel farklılıklarıyla öne çıkan kadim kent Adana, yepyeni bir projeyle tanışıyor. Geçmişten bu yana kültür-sanat, edebiyat ve yazın dünyasına önemli isimler ve eserler kazandıran, içinde bulunduğumuz dönemde de tiyatro, sinema ve dizi filmlere ev sahipliği yapan Adana’da dünyanın dikkatini çekecek önemli bir belgesel film hazırlığına başlandı.

Adana adliyelerinde çıkardıkları kavgalarla hafızalara kazınan  ve yörede "Conolar" olarak bilenen aşiretin  hayatı, beyaz perdeye taşınıyor.

Dünyanın en prestijli ödüllerinden Berlin Film Festivali Kitaplığı’na seçilen 11 romandan birinin yazarı, Adana’da doğup büyüyen Meltem Yılmaz ile “Koku’nun Serüveni” belgeseliyle Los Angeles Film Festivali dahil 60 festivalden ödülle dönen yönetmen Şahin Yiğit, Adana’nın Cono Aşireti’ni izleyici ile buluşturmak üzere bir araya geldi.

Docudrama (yarı belgesel film, yarı belgesel oyun) tarzındaki belgesel filmin çekimleri, geçtiğimiz günlerde Adana’da başladı. Yazar Meltem Yılmaz’ın “Bütün Mümkünlerin Kıyısında” adlı kitabındaki bir hikâyeden uyarlanan film, Cono Aşireti’ni yalnızca ilişkilendirildikleri suç dünyası ile değil, günlük hayatlarından alışkanlıklarına, hayallerinden hayata tutunma çabalarına, yaşanmışlıklarından aşklarına, ayrılıklarına ve hüzünlerine kadar her yönüyle izleyici ile buluşturacak.

“Bütün Mümkünlerin Kıyısında” projesi, Berlin ve Venedik Film Festivalleri başta olmak üzere dünyanın birçok festivalinde yarışmaya hazırlanıyor. 

Kaynak: Ajans Bizim