SAĞLIK
Giriş Tarihi : 07-04-2021 08:09   Güncelleme : 07-04-2021 08:09

"Corona Basın Kartı Rengini Ayırt Etmiyor"

Adıyaman İnternet Yayıncıları ve Gazeteciler Derneği “İGD” Başkanı Metin Harıkçı, sahada çalışan gazetecilerin hepsinin aşı olması gerektiğini belirtti.

Adıyaman İGD Başkanı Metin Harıkçı, aşı ile ilgili yaptığı açıklamada, Coronavirüs basın kartı rengini ayırt etmeden herkese bulaştığını dile getirerek, “Basın kartı ayrıcalığı yapmadan günlerdir sahada her türlü riske karşı canla başla çalışan meslektaşlarımızın hepsinin aşı olmasını istiyoruz” dedi.

Henüz basın kartı olmayan ancak sahada çalışan gazetecilerden bazılarının Corona’ya yakalandığına dikkat çeken Başkan Harıkçı; “Sağlık Bakanlığı, aşı sisteminin basın kartı sahiplerine açıldığını bildirmesi tabi ki bizleri sevindirmiştir. Basın kuruluşunda çalışan bir meslektaşımız daha önce sarı basın kartı olarak bilinen şimdi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilmekte olan ve rengi değişen basın kartı bir günde, bir ayda alınan bir basın kartı değil. O haklara haiz olan bir arkadaşımız müracaat etmesi durumunda ortalama bir yıl ile 18 ay beklemesi gerekiyor. Bunun yanı sıra yerelde çalışan şartları tutmadığı için basın kartına müracaat edemeyen ancak ekmeğini bu işten kazanan arkadaşlarımız var. Coronavirüs basın kartı rengini ayırt etmeden her meslektaşımıza bulaşabiliyor. Gazeteci meslektaşlarımız kaza olduğunda hastane önünde, kavga olduğunda karakol veya adliye önünde haber peşinde koşmakta, bunların yanı sıra bazı özel haberleri ortaya koymak adına sahada ellerinden geleni yapmaktalar. Bu süreçte Corona’dan birçok arkadaşımız hayatını kaybetti, birçok arkadaşımız uzun süren tedaviler neticesinde sağlığına kavuştu. Şu anda bile testi pozitif çıkıp evde veya hastanede tedavisi süren gazeteci arkadaşlarımız var. Bu vesileyle İl Sağlık Müdürlüklerimiz özellikle sahada aktif bir şekilde çalışan gazeteci arkadaşlarımızı bağlı bulundukları kurumlardan tespit edip, onlarında bir an evvel aşı olmalarına imkân sağlanmalıdır” Şeklinde konuştu.