GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-12-2021 09:04   Güncelleme : 28-12-2021 09:04

Cumhurbaşkanı Siyasi Darbe Yapmakla Suçlandı

Somali’de siyasi kriz: Başbakan cumhurbaşkanını siyasi darbe yapmaya çalışmakla suçladı.

Cumhurbaşkanı Siyasi Darbe Yapmakla Suçlandı

Somali Başbakanı Muhammed Hüseyin Roble, bugün kendisini görevden aldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullahi Farmojo’yu “siyasi darbe yapmaya çalışmakla” suçlayarak, görevine devam edeceğini açıkladı. 

BBC’nin haberine göre, cumhurbaşkanın açıklamasından sonra bir basın toplantısı düzenleyen başbakan, onun “hükümete, anayasaya ve ülkenin kurallarına karşı” bir darbe yapmaya çalıştığını söyledi.

Başbakan, “bütün silahlı kuvvetlere doğrudan hükümetten, başbakanlık makamından emir almalarını emrettim” dedi. Başbakanın açıklaması Somali ulusal televizyonundan naklen yayınlandı.

Basın toplantısından önce başbakanlıktan atılan bir tweet mesajında ise Başbakanın “her zamanki gibi” görevinin başında olduğu ve “barışçı iktidar devriyle sonuçlanan kabul edilebilir seçim sürecine” bağlı olduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanına bağlı askerlerin başbakanın makamına girmesini engellemeye çalıştıkları, ancak başarılı olamadıkları da ileri sürüldü.

İki lider uzun zamandır bir iktidar savaşı içindeler. ABD’nin Somali büyükelçiliği ise iki lideri “kışkırtıcı hareketlerden kaçınmaya ve şiddetten uzak durmaya” çağırdı.

1991’de uzun zaman iktidarda olan Siad Barre’nin darbe ile yıkılmasından bu yana etkili bir merkezi yönetime sahip olamadı. 

Cumhurbaşkanı’nın görev süresi Şubat ayında sona erdi ancak yeni cumhurbaşkanının nasıl seçileceği konusunda anlaşma sağlanamadığı için görev süresi uzatıldı.

Kasım ayından bu yana devam eden meclis seçimlerinin 24 Aralık’ta sona ermesi bekleniyordu ama bu süre geçildi. İki lider de birbirlerini seçimleri baltalamakla suçluyor.

Kaynak: Ajans Bizim