SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 05-01-2022 22:19   Güncelleme : 05-01-2022 22:19

Cumhurbaşkanlığı Sarayı Yakıldı

Akaryakıt fiyatlarındaki artışa duyulan öfke nedeniyle isyana sahne olan Kazakistan'da, cumhurbaşkanlığı sarayı yakıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı Yakıldı

Kazakistan'ın eski başkenti ve diğer bazı önemli şehirler, akaryakıt fiyatlarındaki artışa duyulan öfke nedeniyle isyana sahne olurken, protestocular Almatı'daki cumhurbaşkanlığı konutunu ihlal etti ve içeriyi ateşe verdi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, olağanüstü hal ilan edilen kentte bulunan bina göstericilerin eline geçti ve yerleşkenin dışında silah sesleri duyuldu.  

Ancak Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, şu anda ülkenin başkenti Nur-Sultan'da görev yaptığı için binada değildi.  

Rus Tass ajansı belediye başkanlığı binasının da  birinci kattan son kata kadar alevler içinde kaldığını,  Valilik binasının bulunduğu bölgede polisle çatışmalar yaşandığını duyurdu.  

Cumhurbaşkanlığı konutu, 1997 yılında Kazakistan'ın başkenti Nur-Sultan'a (eski adıyla Astana) taşınmadan önce devlet başkanının orada ikamet etmesi nedeniyle ''eski konut'' olarak biliniyor ve  resmi statüsünü korur.  

Çarşamba günü erken saatlerde kalabalık, 2 milyon kişiye ev sahipliği yapan şehirdeki belediye başkanının ofisine ve diğer bazı hükümet binalarına girdi. Almatı'nın çeşitli yerlerinde çatışmalar yaşanıyor ve bazı protestocuların orduya ve polise karşı ateşli silahlar kullandığı bildiriliyor.

Yetkililer, Almatı'nın "aşırılık yanlıları ve radikaller tarafından yeni saldırılara maruz kaldığını " iddia ederek halka bir kez daha seslendi. Sokaklara dökülenleri dağılmaya çağırdılar ve ''asıl amaçlarının şiddetin daha fazla tırmanmasını önlemek'' olduğunu vurguladılar .

'500 sivil yaralı''

Almatı polis teşkilatı şefi Kanat Timemerdenov, yaptığı açıklamada, Almatı'daki isyanlarda 130'u kadın ve yaşlı olmak üzere 500'den fazla sivilin yaralandığını söyledi.

Timemerdenov, ''Bugün şehir bir kez daha aşırılık yanlılarının ve radikallerin saldırısına uğradı. Vatandaşların can ve güvenliğini korumak için gerekli tedbirler alınıyor. Sokaklara çıkanları dağılmaya çağırıyoruz. Asıl amacımız terörün daha fazla tırmanmasını önlemek'' dedi.  

Gösterilerde 33 ambulans ve itfaiyeci olmak üzere 120 aracın yakıldığı, 120 dükkan ve ticaret tesisi, 180 catering işletmesi ve 100'e yakın ofisin hasar gördüğü kaydedildi.

Öte yandan protestocuların Taldikorgan'daki ülkenin ilk cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in anıtının yıkmaya çalıştığı belirtildi.

Bir video görüntülerinde, protestocuların eski cumhurbaşkanının heykelinin etrafına bir ip bağladığı ve onu aşağı itmeye hazırlandıkları yer alıyor.  

Kaynak: Ajans Bizim