KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 05-10-2020 15:18   Güncelleme : 17-11-2020 16:08

Dağtekin; “Bölgenin Turizm Merkezi Olacak”

A Haber ekranlarında Perre Antik Kentle ilgili yapılan kazı çalışmalara yönelik detaylara yer verilmesi, Adıyaman kamuoyunda büyük heyecana neden oldu.

 Dağtekin; “Bölgenin Turizm Merkezi Olacak”

Kommagene Krallığının 5 büyük kentinden biri olan Perre Antik Kenti Nekropol alandaki tarihsel ve arkeolojik değerlerin gün yüzüne çıkartılması amacıyla yeniden başlatılan kazı çalışmalarının A Haber İstihbarat Şefi Emine Kavasoğlu imzasıyla Türkiye gündemine gelmesinden hemen sonra bölge turizminin geleceğine yönelik Adıyaman olumlu bir hava yakaladı. Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin 11 yıl aradan sonra yeniden kazı çalışmalarına başlandığını belirterek   “Öncelikle ilgilerinden dolayı Ahaber ekibine teşekkür ediyorum. Perre Anik Kent ile ilgili daha önce de kazı çalışmaları yapıldı. Ancak halen üstü toprakla örtülü ciddi bir tarihi hazine olduğu arkeologlar tarafından da  sürekli dillendirilen bir gerçek.  Elbette nekropol alanı sadece burayla sınırlı değil. Buraya yakın bölgelerde de adeta Perre Antik Kent’in devamı niteliğinde akropol alanı dediğimiz tarihi kalıntılar mevcut. Örneğin; buraya 10 kilometre uzaklıkta 40 bin yıllık Palanlı Mağaraları var. Palanlı Mağaralarının biraz ötesinde ise Haydaran kabartmaları da yine 40 bin yıllık geçmişe sahip değerlerimizdir. Adıyaman’ımızın keşfedilmeyi bekleyen ve paha biçilemeyen onlarca arkeolojik, tarihi ve kültürel zenginlikleri gün yüzüne çıkartma gayretindeyiz. İnşallah yeni keşifler arttıkça hem yurt içinden hem de yurt dışından gelecek yabancı ziyaretçi sayısında da  artış bekliyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çok ciddi destekleri oldu. Özellikle son Adıyaman ziyaretinde Perre Antik Kent’in turizme kazandırılmasına yönelik açıklamaları olmuştu. Öncesinde ise milletvekillerimizle yaptığımız istişarelerde Perre Antik Kent’in Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından gündeme alınmasına yönelik fikir birliğimiz oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda 11 yıl aradan sonra Perre Antik Kent’te yeniden kazı çalışmalarına başladık. Süreci yakından takip eden başta Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanımız Ahmet Aydın olmak üzere tüm milletvekillerimizle birlikte yeniden kazı çalışmalarının başlaması için yoğun çaba sarf ettik. Yine göreve geldikten hemen sonra ilk ziyaretini Perre Antik Kent’e gerçekleştirerek bu alanın turizme kazandırılması için hassasiyetle çalışma yürüten Adıyaman Valisi Sayın Mahmut Çuhadar’a  ve  kazı çalışmaları için kaynak aktaran İl Genel Meclisimize, İl Özel İdaremize ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sözlerinin devamında 2019 yılının Göbeklitepe yılı olarak ilan edildiğini hatırlatan Dağtekin “Sayın Cumhurbaşkanımızın 2019 yılını Göbeklitepe yılı olarak ilan etmesinden sonra tarihi, kültürel turizmin ekonomik boyutunun ne denli önemli olduğunu bir kez daha gördük.  Perre’de ki kazı çalışmalarıyla birlikte gün yüzüne çıkacak eserlerle Adıyaman bölgenin turizm merkezlerinden biri olacağına inanıyorum. Bu tarihi varlığımıza daha çok destek sağlayarak faaliyet alanlarını genişletilmesine yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz.  Hedefimiz ise Adıyaman’ın bu eşsiz ve özel yapılarını tüm dünyaya tanıtmaktır. İnşallah bir sonraki yıllarda hükumetimize, binlerce yıllık geçmişe, medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapan Adıyaman’ın öne çıkan değerlerinden birinin, o yıla özel adının verilmesi önerisinde bulunacağız. Bu Nemrut yılı da olabilir, Perre Antik Kent yılı da olabilir. Hatta inanç turizminde Safvan Bin Muattal yılı da olabilir. Adıyaman’ımızın bu tarihi zenginliklerin bilinirliliğini arttırmaya ve taşıdığı evrensel değerleri tüm dünyaya tanıtmak için azimle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Adıyamanlı kardeşlerimize de büyük sorumluluklar düşüyor. Özellikle sahip olduğumuz bu değerleri herkesin kendi sosyal medya hesaplarından paylaşmalarını istirham ediyorum. Bu vesileyle Adıyaman’ımız Güneydoğu turlarından en önemli uğrak merkezlerinden biri olacaktır” dedi.