SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 01-06-2022 16:48

Dehşet Verici Kasırga: En Az 11 Ölü!

Meksika'nın güneyinde etkili olan "Agatha Kasırgası" 11 kişinin ölümüne neden oldu.

Dehşet Verici Kasırga: En Az 11 Ölü!

ABC'nin haberine göre, Meksikalı yetkililer, güneydeki Oaxaca eyaletinde etkili olan Agatha Kasırgası'nın en az 11 kişinin ölümüne neden olduğunu belirterek, sel ve toprak kaymaları sonucunda en az 20 kişinin de kaybolduğunu söylediler. 

Vali Alejando Murat, nehirlerin yataklarından taştığını, sel sularının insanları ve evleri sürüklediğini, kurbanların ise çamur ve kayaların altına gömüldüğünü belirtti. 

Murat, yerel basına yaptığı açıklamada, "ölümlerin temelde iki nedeni var. Taştan nehirler vardı ve en ciddi kısmı da yaşanan heyelanlardı" dedi. Murat, ölümlerin kıyıdan iç kesimlerde, dağlardaki birkaç küçük kasabada yoğunlaştığını söyledi. Ancak Huatulco tatil beldesi yakınlarında üç çocuğun kaybolduğu ihbarı geldiğini kaydetti.  

Agatha, Doğu Pasifik kasırga mevsimi sırasında Mayıs ayında karaya çıkan en güçlü kasırga olarak tarihe geçti. Pazartesi öğleden sonra Oaxaca'daki küçük sahil kasabaları ve balıkçı köylerine karaya ulaştı.

"Agatha" güçlü bir "Kategori-2 kasırgası" idi. Rüzgarın hızı kıyı kesimlerde saatte 190 kilometreye kadar çıktı, ancak dağlık iç kesimlerde gücünü kaybetti.Agatha'nın kalıntıları Salı günü kuzeydoğuya Veracruz eyaletini etkisi altına almaya başladı. 

Murat, kıyıya yakın bazı yerleşim birimlerine yeniden elektrik verilmeye başlandığını, ancak bazı köprülerin sular altında kaldığını ve toprak kaymalarının bazı otoyolları kapattığını söyledi.

Sahilden sadece birkaç mil içeride bulunan San Isidro del Palmar, kasabanın içinden akan Tonameca nehri tarafından sular altında kaldı.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ