DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-05-2021 17:24   Güncelleme : 25-05-2021 17:24

Devlet Başkanı ve Başbakan Gözaltında

Afrika ülkelerinden Mali’de oluşturulan geçici yönetimden devlet başkanı, başbakan ve savunma bakanının askerlerce gözaltına alındığı belirtildi.

Devlet Başkanı ve Başbakan Gözaltında

Batı Afrika ülkelerinden Mali’de, 9 ay önceki darbeden sonra oluşturulan geçici yönetimin atadığı Devlet Başkanı Bah Ndaw ve Başbakan Moctar Ouane’nin dün askerlerce gözaltına alındığı bildirildi.

Yabancı ajanslara göre yerel kaynaklar, geçici yönetimden Devlet Başkanı Ndaw, Başbakan Ouane ile Savunma Bakanı Doucore’un, Bamako yakınlarındaki Kati’de bir askeri üsse götürüldüklerini ve burada tutulduklarını belirtiyor. Uluslararası kuruluşlar, geçen yıl askeri darbenin olduğu ve ardından geçiş hükümetinin kurulduğu Mali’de, yeni bir darbe girişimi endişesini dile getiriyor.  

Birleşmiş Milletler (BM) ve Afrika Birliği ortak bir açıklama yayınlayarak, Mali’nin sivil liderlerinin hemen ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını, uluslararası toplumun da zorla istifa gibi bir durumla ilgili gelişmeleri kabul etmemesini istedi. Ortak açıklama ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Batı Afrika bölgesel birliği ECOWAS tarafından da imzalandı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de Twitter mesajında “Mali geçici yönetiminin sivil liderlerinin gözaltına alındığı haberlerinden derin endişe duyuyorum. Sukunet ve koşulsuz bırakılmaları çağrısında bulunuyorum” dedi. Gueterres, özel temsilcisinin ECOWAS ve diğer uluslararası aktörlerle yakın bir çalışma içinde olduğunu söyledi.

Mali’de Ağustos 2020’de gerçekleşen askeri darbeyle Devlet Başkanı İbrahim Boubacar Kaite ve Başbakan Boubou Cisse tutuklanmış, daha sonra Keita devlet televizyonundan istifa ettiğini duyurmuştu. Birkaç ay sonra da geçici hükümet oluşturulmuştu. 

Bah Ndaw liderliğindeki geçici hükümet, demokratik yönetim için gelecek yıl şubat ayında devlet başkanlığı ve parlamento seçimleri yapılması için söz vermişti. Tutuklamaların geçici Devlet Başkanı Ndaw’ın iki önemli bakanlık için adayları açıklamasının ardından geldiğine dikkat çekiliyor. 

Kaynak: Ajans Bizim