SİYASET
Giriş Tarihi : 21-05-2021 10:05   Güncelleme : 21-05-2021 10:12

''Devrimciler Atatürkçü müdür?''

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Filistin Alt Komisyonu görüşmelerinde MHP’li Sazak, devrimciler Atatürkçü müydü sorusunu ortaya attı

''Devrimciler Atatürkçü müdür?''

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Filistin Alt Komisyonu görüşmelerinde MHP’li Metin Nurullah Sazak, “Devrimciler Atatürkçü müydü” sorusunu ortaya attı. 

İsrail devletinin Filistinli sivilleri hedef alan saldırıyla ilgili kurulan "İsrail'in Filistinlilere Uyguladığı Ayrımcılık Politikaları, İnsan Hakları ve Uluslararası İnsancıl Hukuk İhlallerinin İncelenmesi Alt Komisyonu" görüşmelerinde ilginç tartışmalar öne çıktı. HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan’ın,  “Biz Filistin halkının başından beri yaşadıklarını, kendimize yani biz, Kürtler olarak kendimize biraz benzetiriz” sözlerin gerginlik yarattı.  CHP'li  İstanbul  Milletvekili Mahmut Tanal’ın, “Ya, Atatürk de devrimciydi arkadaş, sonuna kadar devrimciydi” sözlerine MHP’li Eskişehir Milletvekili Metih Nurullah Sazak, “Devrimciler Atatürkçü müydü? Devrimciler Atatürkçü müdür, Marksist-Leninist midir” sorusuyla karşılık verdi. 

Yaşanan tartışmalardan bazı bölümler tutanaklarda şöyle yer aldı: 

FATMA KURTULAN (HDP, Mersin) – Biz Filistin halkının başından beri yaşadıklarını, kendimize yani biz, Kürtler olarak kendimize biraz benzetiriz, kaderlerimizin Orta Doğu’da aynı olduğunu ve acılarla dolu olduğunu hep söyleriz. Biz, bunu böyle savunuyoruz.

METİN NURULLAH SAZAK (MHP, Eskişehir) – Tamam da tamamen yanlış.

OYA ERONAT (AK Parti, Diyarbakır) – Bunu kabul edemeyiz. Ben bunu kabul etmiyorum.

MUSTAFA SEZGİN TANRIKULU (CHP, İstanbul) – Tamam da düşüncesini söylüyor.

FATMA KURTULAN (Mersin) – Siz kabul etmeyebilirsiniz.

MAHMUT TANAL (CHP- İstanbul) - Şimdi, değerli arkadaşlar, tabii, bu İsrail'in Filistin'e saldırmasında bazı devletler tavır aldı. Mesela, Brezilya, Peru, Şili, El Salvador büyükelçilerini İsrail'den geri çekti; Şili ayrıca İsrail’le bütün ekonomik ilişkilerini kesti, Bolivya ise İsrail’i terörist devlet ilan etti. Şimdi, biraz önce tartışma, yok Kürt milliyetçisi, şu vesairesi…

Değerli arkadaşlar, Atatürk cumhuriyeti eğer olmamış olsaydı ben bir köylü Mustafa’nın oğlu olarak bugün ne avukat olabilirdim bu ülkede ne milletvekili  olabilirdim; Atatürk cumhuriyeti sayesinde bugün buradayım ben. Atatürk cumhuriyeti olmasaydı benim yerim ya bir dağda eşkıyaydım, ya yine köyde çobandım, ya mezardaydım. Yani burada bence mevcut olan işte “kimsesizlerin kimsesi” dediğimiz Atatürk cumhuriyetinin ortak niteliklerinde konuşmak lazım, bunu devam ettirmek lazım.

Gelelim, efendim, Filistin, Türkiye’deki Kürtler; Türkler, bu ayrım yanlış. Bir sefer, Türkiye’de 1968’den beri devrimciler Filistin davasına destek verdi, hâlen orada cenazelerimiz var değerli arkadaşlar. Onun için değerli arkadaşlar, biz devrimciler Filistin davasının sonuna kadar yanındayız ve Türkiye’de yapılması gereken…

MEHMET BÜLENT KARATAŞ (MHP- İstanbul) – Mahmut ağabey, “Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti” diyelim.

MAHMUT TANAL  (İstanbul) – Peki, peki.

METİN NURULLAH SAZAK (Eskişehir) – Hep Atatürkçü diyoruz ama…

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Ya, Atatürk de devrimciydi arkadaş, sonuna kadar devrimciydi.

METİN NURULLAH SAZAK (Eskişehir) – Devrimciler Atatürkçü müydü?

BAŞKAN HAKAN ÇAVUŞOĞLU – Yahu Metin Beyciğim…

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Bitiriyorum.

BAŞKAN HAKAN ÇAVUŞOĞLU – Tamam, bitirelim.

MEHMET BÜLENT KARATAŞ (İstanbul) – Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti.

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Evet. Bir, sefer, bu Amerika’nın, İsrail’in ne üssü varsa hepsini bir an önce kapatmalı, somut adımlar atmalıyız. Mesela İncirlikt'ten tutun, Malatya’daki Kürecik’e gidin… Kürecik’e 2 sefer eyleme gittim. Kürecik’te kurdukları üsse milletvekili olarak bizi sokmadılar Başkanım. Kalktım, ben Valiliği aradım, vallahi ben burayı yıkacağım dedim, onun üzerine  zorla aldılar. Biz Kürecik Üssü’ne girdik -neler var vesaire- Veli Ağbaba’yla birlikte gezmiştik. Bilginize.

METİN NURULLAH SAZAK (Eskişehir) – Devrimciler Atatürkçü müdür, Marksist-Leninist midir?

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Atatürkçüdür kardeşim, Atatürkçüdür.

METİN NURULLAH SAZAK (Eskişehir) – Bugün böyle oldu, bugün böyle oldu.

MAHMUT TANAL (İstanbul) – Hep böyleydi zaten.'' 

Kaynak: Ajans Bizim