SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 03-09-2021 14:41   Güncelleme : 03-09-2021 14:41

Dijital Ödemede Lider "Z Kuşağı"

Türkiye’de bir araştırmaya göre iş hayatına yeni atılan Z kuşağı, salgın şartlarının getirdiği dijitalleşmeye en hızlı adapte olan ve en hareketli kuşak oldu.

Dijital Ödemede Lider

Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre iş hayatına yeni atılan Z kuşağı, salgın şartlarının getirdiği dijitalleşmeye en hızlı adapte olan ve en hareketli kuşak oldu. 

Yemek kartı sektöründe faaliyet gösteren Sodexo, pandemi sonrası Baby Boomers (Bebek Patlaması), X, Y ve Z kuşaklarının Sodexo bakiyelerini harcama trendlerini analiz etti. Araştırmaya göre en yüksek bakiyeli yemek harcamalarını Baby Boomers kuşağı yaparken, Z kuşağında ise yemek başı bakiye kullanımı düşüyor, ayın son haftasına gelindiğinde ise kullanıcıların yarısının bakiyesi bitmiş oluyor.

Z kuşağı dijitalleşmede lider

Kuşaklara göre yemek kartı kullanım dağılımına bakıldığında, kullanıcıların yüzde 60’a yakını Y kuşağından oluşuyor, bu kuşağı sırasıyla X, Z ve Baby Boomers takip ediyor. Henüz iş hayatında azınlıkta olmasına rağmen salgın şartlarının getirdiği dijitalleşmeye en hızlı adapte olan Z kuşağının yüzde 47’si alışverişlerinde mobil ödemeyi tercih ediyor, bu rakam kullanıcı olarak en yüksek paya sahip olan Y kuşağında yüzde 39, X kuşağında ise yüzde 31.

Y ve Z kuşağı daha çok mekân değiştiriyor

Yapılan araştırma Baby Boomers kuşağının, X, Y ve Z kuşaklarına göre daha geleneksel bir tablo çizdiğini ortaya koyuyor. Baby Boomers kuşağı restoran harcamalarının yüzde 35’ini 12.00 - 14.00 saatleri arasında yaparken Z kuşağının harcama saatleri 14.00 sonrasında yoğunlaşıyor. Araştırmaya göre Baby Boomers kuşağı harcama yaptıkları restoranlara da daha sadık. Mayıs – Ağustos 2021 tarihlerini kapsayan verilere göre, Y ve Z kuşakları X kuşağına göre yüzde 23, Baby Boomers’a göre yüzde 38 daha fazla mekân değiştiriyor. 

Tüm kuşaklar “kebap” tercih ediyor

Aynı analizde bir diğer ilgi çekici veri ise yemek kartı kullanıcılarının yemek tercihlerinin büyük bir çoğunluğunu kebaptan yana kullanması. Geleneksel yemekleri tercih eden Baby Boomers yüzde 34’lük bir oran tüm kuşaklar arasında en fazla kebap harcaması yapan kuşak olurken, Z kuşağı diğer kuşaklara göre açık ara fark ile en fazla fast food tüketimi yapan kuşak olarak dikkat çekiyor.

Kaynak: Ajans Bizim