GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-12-2021 13:17   Güncelleme : 20-12-2021 13:17

Dinden Döndüğü İçin 15 Yıl Hapis Yedi

Suudi Arabistan'da, Yemenli Ali Abu Luhum, ''dinden dönmek'' suçundan tutuklandıktan sonra açılan davada 15 yıl hapse mahkum edildi.

Dinden Döndüğü İçin 15 Yıl Hapis Yedi

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nde (HRW) yapılan açıklamaya göre, bir Suudi mahkemesinin 21 Ekim 2021'de iki isimsiz Twitter hesabı üzerinden yapılan yorumlara dayanarak Ali Abu Luhum'u ''dinden dönme'' suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırdığı. Mahkeme, tweetlerin “irtidat, inançsızlık ve ateizmi” teşvik ettiği sonucuna vardı. 

Suudi güvenlik güçlerince 23 Ağustos'ta tutuklanan 38 yaşındaki Ali Abu Luhum, Suudi Arabistan'ın güneyindeki Necran hapishanesine konulmuştu.

Yapılan yargılama sonucunda, hakim en üst sınırdan 10 yıl hapis, ayrıca Suudi Arabistan'ın siber suçlarla mücadele yasasına göre de 5 yıl olmak üzere toplam 15 yıl hapse mahkum etti. Verilen ceza temyiz edildi ve nihai kararın Yargıtay tarafından onaylanması gerekiyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Ortadoğu direktör yardımcısı Michael Page , yaptığı açıklamada, "Suudi yetkililer ülkeyi hoşgörülü ve reformcu olarak göstermek için hiçbir masraftan kaçınmıyorlar, ancak din konusundaki devlet ortodoksluğuyla çelişmek hala on buçuk hapis cezasına çarptırılıyor. Suudi hükümeti tarafından desteklenen etkinliklerde yer alan sanatçılar, hükümetin ihlallerini örtbas etmeye yardım edip etmediklerini uzun uzun düşünmeliler” dedi. 

Kaynak: Ajans Bizim