SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 07-01-2022 15:01   Güncelleme : 07-01-2022 15:13

Diri Diri Ateşe Attılar!!

İki gazetecinin diri diri yakıldığı, bir gazetecinin ise kaçarak kurtulmayı başardığı bildirildi.

Diri Diri Ateşe Attılar!!

CNN'nin güvenlik güçlerinden bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, cinayetler Ti Makak çetesi tarafından başkent Port-au-Prince'in Petion-Ville semtinde işlendi. Yetkililer, cinayetin nedeninin ve ayrıntılarının belirsizliğini koruduğunu söylediler.

Haiti medya kuruluşu Radio Écoute FM, gazetecilerinden John Wesley Amady'nin bölgede güvenlik eksikliğini belgeleyen görevdeyken saldırıda öldürüldüğünü doğruladı. Yayın kuruluşu, Amady'nin "silahlı haydutlar tarafından vahşice vurulup diri diri yakıldığını" açıkladı.

Radio Écoute FM açıklamasında, "Bu canice ve barbarca eylemi en üst düzeyde şiddetle kınıyoruz" denildi ve bunu "yaşam hakkına ciddi bir saldırı" olduğu belirtildi.  Açıklamada, Radio Écoute FM'in "kurbanın ailesiyle dayanışmanın bir işareti olarak" bir sonraki duyuruya kadar faaliyetlerini askıya aldığı belirtildi.

Saldırılar, Port-au-Prince'deki aşırı şiddet ve kötüleşen güvenlik koşulları zemininde, rakip grupların sokakların kontrolü için birbirleriyle veya polisle savaştığı, Amerika'nın en fakir ülkelerinden birinde on binlerce insanı yerinden ettiği bir ortamda gerçekleşiyor.

Geçen yıl temmuz ayında, Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise, özel konutuna düzenlenen bir saldırı sırasında suikaste kurban gitti. Geride; şiddetten, Haiti'nin büyüyen insani krizinden ve Covid-19 pandemisinden kaynaklanan kargaşayı derinleştiren bir güç boşluğu bıraktı.

Kaynak: Ajans Bizim