SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-10-2020 16:52   Güncelleme : 16-10-2020 09:41

Dişkaya ve Doğan’dan Pandemi İstişaresi

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya ve Genel Sekreter Burak Cansel Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaret ettiler.

Dişkaya ve Doğan’dan Pandemi İstişaresi

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada sürü bağışıklığı yüksekliğinde Adıyaman en yüksek il açıklaması üzerine ilde bir panik başlamış neden bu kadar yaygın diye görüşlerini almak üzere Hastane Başhekimi Fatih Doğan’ı yerinde ziyaret ederek, bilgi aldı.

Başhekim Doğan, Başkan Dişkaya’ya hastaneyle ilgili son durumları anlatı; “Hastanemizde her türlü tedbir alınmış vaziyette 7/24 işimize odaklanmış haldeyiz ve uygulamada normal hastalarımızla covid-19 vakalarını ayrıştırmış haldeyiz. Bu salgının başında yaptığımız planlamayla gerekli her türlü tedbir alınmıştır hemşerilerimiz rahat olsunlar” dedi.

Başhekim Doğan ayrıca; “Dünyada ölüm oranları 3.8’dır. Türkiye’mizde ise 2.8 iken bizde bu oran 1.8’dir. Yoğun bakım yatak sayımız hastanemizde 118 bu az bir sayı değildir. 3200 personelimizle cephedeki asker gibi virüsle savaşıyoruz. Halkımızdan beklentimiz 3 kurala dikkat etmeleri ve bizlere manevi destek vermeleridir. Unutulmamalıdır ki bu toplumun genelini ilgilendiren bir olaydır. Biz hastane olarak bu işin en son ayağıyız ancak hasta olanları hastanede tedavi edip iyileşmeleri için çalışıyoruz esas olan korunmaktır” dedi.

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya ise; “Sayın başhekimle birlikte hastanemizi gezdik. Uygulamaları yerinde izledik, gördüğümüz şudur;

Pandemiden önce günlük poliklinik sayısı hastanemizde 8 bin civarında iken bugünün koşullarında 4500 ile 6000 arasındadır, yani normal poliklinikler devam etmektedir. Kamuoyunda bilindiği gibi kimse hastaneye gitmiyor sözü doğru değilmiş.

Ayrıca covid-19 hastalarının giriş kapısı ayrılmış, alanı ayrılmış, çıkışı ayrılmış, normal hastaların acil girişi ayrılmış, normal girişte tek tek bakılıyor. covid-19 şüphelileri ilgili bölüme yönlendiriliyor. Normal hastalarla karışmalarına asla izin verilmiyor. Tahlil yaptırma alanları izole edilmiş ve arzu eden şüpheli herkese tahlil yapılmaktadır. Ortalama günlük tahlil sayısı 1500 civarıdır. Asansör ayrı, servis ayrı, covid-19 hastalarına adeta ayrı bir alan açılmış ve bulaşımın önlenmesi için her türlü tedbir alınmıştır.

İlaveten acilin bitişiğine yeni bir ilave acil alanının yapıldığını ve kısa bir sürede bitirileceğini müşahede ettik.

Toplumun temizlik, sosyal mesafe hijyene dikkat etmeleri zorunludur.

Adıyaman’da halk sağlığı idaresinin daha yoğun ve disiplinli şekilde toplumun üstüne düşerek bu illetten korunmak için gerekli ağırlığını koyması temennimizdir.

İlimize yeni gelen sayın valimizin filyasyon ekip sayılarını 150’ye çıkarmasından ilave tedbirlerin alınmasındaki gayret ve iradesine şahit olduk” dedi.