SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 04-11-2021 16:49   Güncelleme : 04-11-2021 17:03

Diyarbakır'da Otellerde Yer Kalmadı

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır’da önümüzdeki iki ay içinde otellerde yer bulmanın adeta imkansız hale geldiğini söyledi.

Diyarbakır'da Otellerde Yer Kalmadı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya Diyarbakır’da oteller tam kapasiteyle çalıştıklarını, önümüzdeki iki ay içinde otellerde yer bulmanın adeta imkansız hale geldiğini söyledi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya Diyarbakır’da oteller tam kapasiteyle çalıştıklarını, önümüzdeki iki ay içinde otellerde yer bulmanın adeta imkansız hale geldiğini belirterek, turizmcilerin rezervasyon için DTSO’dan işbirliği talebinde bulunmaya başladıklarını söyledi

Kaya, yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın tarihi ve kültürel zenginliği ile Türkiye’nin en önemli kentlerinin başında yer aldığını, özellikle kültür turizmi açısından Türkiye'nin en zengin kenti olduğun belirtti.  Ancak bu potansiyelin turizm lehine yeterince tanıtılmadığından sektörün gelişmesinin de aksadığnı ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

''Son yıllarda yapılan çalışmaların sonucu olarak yerli ve yabancı turist sayılarında hareketlenmeler başlamış, sektör yeniden canlanmıştır. İlimizdeki otellerin hemen tamamının tam kapasite ile çalışmaya başladıklarına büyük bir mutlulukla şahit olmaya başladık. Hatta önümüzdeki iki ay içinde otellerde yer bulmak adeta imkansız hale geldi. Nihayetinde otellerde yer bulamayan tur şirketleri ve diğer misafirler Odamızdan destek talebinde bulunmaya başladılar.

Kültür ve İnanç Destinasyonu olarak Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’yı içerisine alan ve  Mezopotamya Altın Üçgeni adıyla tescillenen bölgenin en önemli kenti Diyarbakır önümüzdeki yıllarda çok daha yüksek miktarda turist çekecektir. Ancak bu hızlı gelişme ve turizmdeki hareketliliğe cevap verebilmek için mevcut yatak kapasitesinin 15 bin seviyelerine kadar çıkarılması gerekmektedir.

Bu gerçeklikten hareketle ilimizde otel ve diğer turizm işletme belgeli tesislere olan ihtiyaç da hızla artmakta. Bu sektörlerde yatırım yapmak hem yatırımcılara büyük avantajlar sağlayacak, hem de kentimiz, bölgemiz ve ülkemiz turizminin gelişmesine çok büyük katkı sağlayacaktır.''

 Zincir oteller yerel yatırımcı arayışına girdi

Her geçen gün hızla gelişen turizm sektörünün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yerel ve ulusal/uluslararası zincir otellerin yatırımlarının hızlandığını belirten Kaya, şunları kaydetti: 

''Özellikle marka zincir otellerin ilimizde yatırımcı bulmak için Odamızdan destek talepleri artarak devam etmektedir. Zincir otellerin ilimizde yatırımcı arayışına girmeleri oldukça sevindirici ve bir o kadar da umut vericidir.

Ticaret ve Sanayi Odası olarak kente yatırım yapmış ve yapacak olan bütün yatırımcılara gerekli tüm destekleri vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulayarak, hem yerel, hem zincir otel ve diğer turistik işletme yatırımcılarını Diyarbakır’da yatırım yapmaya davet ediyoruz.''

Kaynak: Ajans Bizim