SPOR
Giriş Tarihi : 28-12-2021 09:38   Güncelleme : 28-12-2021 09:38

Doğa Tutkunlarının Yürüyüş Keyfi

Türkiye’nin ilk milli parkı 1600 rakımlı Yozgat Çamlığı, son yıllarda çevre illerden gelen doğa tutkunlarının ilgi odağı oldu.

Doğa Tutkunlarının Yürüyüş Keyfi

Türkiye’nin ilk milli parkı Yozgat Çamlığında yaz ve kış aylarında doğa gezisi etkinlikleri her geçen yıl artarak devam ediyor. 2019 yılında 330 bin kişinin ziyaret ettiği çamlık milli parkına yönelik ziyaretlerin bu yıl daha da artarak 50 bine yaklaştığı kaydedildi.

Türkiye’nin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlığı Milli Parkında doğa turizmi etkinlikleri kapsamında yapılan doğa yürüyüşü etkinliklerine çevre il ve ilçelerden doğa tutkunları gruplar halinde katılıyor. Ziyaretçiler, 1600 rakımlı çamlıkta seyir terasında verip, doğanın eşsiz güzelliğini ve havasını içlerine çekerken, zirvede yer alan türbe, Şah Kartalı yuvası gözleminde bulunup, iç kısımlarda yer alan kar kuyusu, beş çamlar bölgesinden Doğa Eğitim Merkezine ulaşıyor. Yaklaşık 6 kilometrelik yürüyüş parkurunda doğanın eşsiz güzellikleriyle iç içe olmanın mutluluğunu yaşayan ziyaretçilere, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) personeli rehberlik yapıyor.

1958 yılında Türkiye’nin ilk milli parkı olarak ilan edilen Yozgat Çamlığı Milli Parkı, 266,9 hektarlık alana sahip olduğu, ana kaynak değerinin Anadolu Karaçamının oluşturduğu kaydedildi. Yozgat Çamlığı Milli Parkı içerisindeki bitki türleri 43 familya ve 144 cins içinde toplanıyor. Milli Park içerisinde doğal olarak ‘kaya kartalı, kızıl şahin, atmaca, arı kuşu, ardıç kuşu, kargalar, serçe, tepeli toygar’ gibi kuşlar ile ‘kurt, domuz, tavşan, tilki ve sansar’ gibi hayvan türleri yaşıyor. Yozgat Çamlığı Milli Parkı içerisindeki 5 asırdan fazla ayakta duran doğal çam ağaçları da dikkat çekiyor. 

Kaynak: Ajans Bizim