SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 17-12-2021 11:52   Güncelleme : 17-12-2021 11:52

Doğal Afetlerinin Faturası 250 Milyar Dolar

Doğal afetlerin yol açtığı maddî hasarlar, 2020'ye kıyasla yüzde 24 arttı.

Doğal Afetlerinin Faturası 250 Milyar Dolar

İsviçreli Reasürans firması Swiss Re., 2021 yılında doğal afetlerin yol açtığı maddî hasarın 250 milyar dolar civarında olduğunu ve bu miktarın 2020’ye kıyasla yüzde 24’lük bir artışa karşılık geldiğini duyurdu.

Yazılı bir açıklama yapan Swiss Re., sigortacılar için faturanın 105 milyar dolar olduğunu ve bunun bir önceki yıla göre yüzde 17’lik bir artışı ifade ettiğini belirtti.

Açıklamaya göre, bu yıl, doğal afetlerin yol açtığı hasarları ödeyen sigorta firmalar bakımından 1070’ten bu yana en masraflı dördüncü yıl oldu

Bu yıl sigortacılar açısından en pahalı doğal felâket özellikle New York’u seller altında bırakan Ida kasırgası oldu. Ida kasırgasının sigorta şirketlerine faturası 30-32 milyar dolar olarak hesaplandı.

Daha sonra da Texas eyaletini etkisi altına alan ve şiddetli bir soğuk dalgasına yol açan Uri kasırgası geliyor. Özellikle elektrik şebekesini harap eden bu fırtınaların sigorta firmalarına maliyeti 15 milyar dolar olarak değerlendiriliyor.

Almanya ve Belçika ile komşu ülkelerde temmuz ayında meydana gelen seller, Avrupa kıtasındaki en pahalı doğal afet olarak ortaya çıktı. Ekonomik maliyeti 40 milyar dolara çıkan Avrupa’daki sellerin sigortacılara çıkardığı fatura da 13 milyar dolar oldu.

Geçici rakamlar 

Bununla birlikte, bu hesaplamalar geçici çünkü aralık ayında meydana gelen doğal afetler dikkate alınmamış, ancak aralık ayındaki doğal afetlerin değerlendirilmesi devam ediyor.

İsviçre firması, açıklamasında, ABD’deki son kasırga ve fırtınaların yol açtığı maddî hasar hakkında bir bildirimde bulunmadı.

Bu ağır doğal afetlere, ayrıca haziran ayında Avrupa'da meydana gelen dolu fırtınaları, Çin'in Henan eyaletinde ve Kanada'da British Columbia eyaletinde meydana gelen sel baskınları veya Kanada'daki ısı kubbesi gibi birçok ikincil doğal afet ve Akdeniz ülkelerinde yaz aylarında çıkan büyük yangınlar da eklendi.

Swiss Re. firmasının doğal afetler konusunda uzmanlaşan bölümünün direktörü Martin Bertogg, “Her yıl 10 milyar dolarlık zarara yol açan bir yangın, fırtına ya da su baskını gibi en azından ikincil bir tehlike norm haline gelmiş görünüyor” dedi.

Kaynak: Ajans Bizim