SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 08-06-2021 17:16   Güncelleme : 08-06-2021 17:16

Dolandırıcılardan 'Şoför Alım İlanı' Yöntemi

Dolandırıcılar vatandaşın cebindeki parayı almak için her geçen gün yeni yöntemleri deniyor.

Dolandırıcılardan 'Şoför Alım İlanı' Yöntemi

Dolandırıcılar vatandaşın cebindeki parayı almak için her geçen gün yeni yöntemleri deniyor. İnternet üzerinden paylaşılan bir iş ilanında, ''Belediyemizde görevlendirilmek üzere adli sicil kaydı temiz olan 22 ile 40 yaşları arasında şoför aramaktayız'' denilerek, vatandaşlar dolandırılıyor.

Alınan bilgiye göre, herhangi bir il, ilçe adı verilmeden ''Belediyemizde....'' ibaresi ile yayımlanan ilandaki telefon numarasını arayanlara nereden aradıklarının soruluyor, kişinin söylediği kente göre ise o yerden şoför alımı yapılacağı söyleniyor. Dolandırılcılar verilen hesabı 900 lira yatırması halinde müracaatının alınacağı bildiriliyor. 

Edirne Belediyesi'nden yapılan açıklamada, sosyal medya üzerinden belediyeye şoför alınacağı yönünde yapılan bir duyurunun dolandırıcılık konusu olabileceğini belirterek vatandaşlardan buna itibar etmemelerini istedi.

Edirne Belediyesi’nden yapılan açıklama şöyle:

''Belediyemize müracaat eden bir vatandaşımız, sosyal medyada yapılan bir paylaşım üzerine ilgili telefon numarasını aradığında kendisine Edirne Belediyesi’ne 2 şoför alınacağı ve 900 lira yatırması halinde müracaatının alınacağının söylendiğini, kendisinin de bunu yatırdığını belirterek konu hakkında bilgi istemiştir. Kendisine belediyemizin bu yönde bir personel alımı olmadığı belirtilmiştir. Yapılan incelemede söz konusu paylaşımla karşılaşılmıştır. Paylaşımda belediye adı belirtilmediği, ancak arayan kişilere önce hangi ilden aradığının sorulduğu, ondan sonra da o ilin belediyesine alım yapılacağının bildirildiği tespit edilmiştir. Bunun dışında çok sayıda vatandaşımız da söz konusu paylaşımla ilgili belediyemizi arayarak konu hakkında bilgi istemiştir.

Edirne Belediyesi’nin böyle bir personel ilanı ve alımı yoktur. Yapılan paylaşımın bir dolandırıcılık konusu olduğu değerlendirilmektedir. Bu nedenle de konu ilgili paylaşımla birlikte emniyete intikal ettirilmiştir.

Vatandaşlarımızın, bu ve bunun gibi paylaşımlara asla itibar etmemesini, aksi takdirde mağduriyet yaşayabileceklerinin bilinmesini önemle rica ederiz.'' 

Kaynak: Ajans Bizim