YEREL
Giriş Tarihi : 06-05-2022 12:02

Dolmuş Ücretleri Zamlandı

Öğrenci 4,5 lira, Halk Kartlı 5 lira, Halk Kartsız 6 lira, yıllık kart vize ücreti 20 lira olarak belirlendi.

Dolmuş Ücretleri Zamlandı

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle zarar eden şoför esnafına mazot desteğinde bulunarak, zam talebini öteleyen Yozgat Belediye Meclisi, bu kez talep edilen zammı onayladı.

Yozgat Belediye Meclisi, 2021 yılı Aralık ayında yapılan zammın ardından akaryakıt fiyatlarındaki artışların devam etmesi nedeniyle şoför esnafının talep ettiği taşıma ücreti artışlarını görüşerek karara bağladı. 

Öğrenci 4,5 lira, Halk Kartlı 5 lira, Halk Kartsız 6 lira, yıllık kart vize ücreti 20 lira olarak belirlendi.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse başkanlığında yapılan meclis toplantısının açılış bölümüne Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı ile bir grup şoför esnafı da katılarak, zam talepleri hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. 

Oda Başkanı İlhami Bakıcı, artan akaryakıt fiyatları karşısında şoför esnafının zor durumda olduğunu belirterek, ‘’Artan sadece mazot değil, asgari ücret arttı, bir şoföre en az 5 bin lira ödeniyor, araçların bakımı, onarımı, yıpranması da bir tarafa. Eğer belediyemiz bugüne kadar dolmuşçu esnafımıza mazot desteğinde bulunmamış olsaydı bugün tüm esnaf iflas etmiş olurdu. Yine zarar ettiler ama bunun önemli bölümü karşılanıp, yaralarına melhem olundu’’ dedi.

Bakıcı, talep edilen taşıma ücretlerinin onaylanmasını, mazot desteği ile talebin ötelenmemesini istedi. Bakıcı, şehir içerisinde çalışan dolmuşların her ay 47 bin yaşlı, şehit yakını, gazi, kamu görevlisi gibi vatandaşları ücretsiz olarak taşıdığını, bu duruma da bir çözüm getirilmesi talebini iletti. 

Zam uygu bulundu

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, artan fiyatlar nedeniyle vatandaşın da zor durumda bulunduğuna dikkat çekerek, ‘’Talep edilen zamların daha önce iki kez erteleyip, belediye olarak dolmuşçu esnafının da zarar etmemesi için mazot desteğinde bulunduk. Haklı olarak verilen mazot desteğinin de yeterli olmadığı görüşünü belirten dolmuşçu esnafımızın bizden talep ettiği zamlar ortada. Vatandaşlarımızı da zora sokmadan talep edilen ücretleri belirleyip, uygulamaya koyacağız’’ diye konuştu.

Daha sonra dolmuşçu esnafının talep ettiği rakamlar okunup, meclis üyeleri tarafından tek tek değerlendirildi. 

Dolmuşçular, 3 lira olan öğrenci taşıma ücretinin 5,5 lira olmasını talep etti, meclis 4,5 lira olarak uygulanmasını kararlaştırdı. 3,5 lira olan katlı halk taşıması için 6 lira talep edilirken 5 lira olması, 4,5 lira olan kartsız halk taşıması için 6,5 lira talep edildi, 6 lira olması uygun bulundu. 15 lira olan kart vizesi ücreti için 35 lira talep edildi, fiyat 20 olarak belirlendi. Belirlenen ücretler oybirliği ile kabul edildi.

Bu arada, yaşlıların şehir içi taşımadan ücretsiz yararlanabilmeleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ücret ödemesi yapıldığı hatırlatıldı. Yozgat’ta 59 araca her ay belediye aracılığı ile 42 bin liralık ödeme yapıldığı da kaydedildi.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ