GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-05-2022 11:50

DSİ’den Şırnak ve Siirt’e Yatırım

Devlet Su İşleri (DSİ) Şırnak’ta 7 barajı hizmete aldı, Siirt’te 8 yeni içme suyu tesisi kurdu.

DSİ’den Şırnak ve Siirt’e Yatırım

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, inşa ettiği barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere, hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede yatırım ve hizmete dönüştürmeye devam ediyor. Bu kapsamda DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 19 yılda Şırnak’ta 7 baraj hizmete alındı, Siirt’te ise 8 yeni içme suyu tesisi kuruldu.

DSİ'den yapılan açıklamada, Şırnak’a son 19 yılda devasa su yapıları inşa edilerek, hizmete sunulduğu hatırlatılarak, münbit toprakların su ile buluşturulduğu, yatırımların ise hız kesmeden devam ettiği belirtildi. Şırnak için sulamanın önemine değinilen açıklamada, ‘’Bunun için 2 adet sulama projesinin planlama çalışmaları devam ediyor. Planlama çalışmaları devam eden 2 adet sulama projesinin tamamlanması ile toplam 872 Bin 570 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Şırnak zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır’’ denildi.

Güneydoğunun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Şırnak’ta tarımın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 59 tesis ile 3 milyar 163 Milyon liralık yatırım yapıldığı vurgulanarak, şu bilgiler verildi:

‘’Şırnak’ta son 19 yılda 7 baraj inşa ettik. 2 Barajımız ise proje ve planlama safhasındadır. Şırnak İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 38 adet taşkın koruma tesisi ile 35 yerleşim yerinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 3 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Şırnak’ta son 19 yılda 2 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 37,46 GWh enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 5.8 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllı 35.5 Milyon TL katkı sunuyoruz.’’

Siirt’te 8 yeni içme suyu tesisi 

Siirt’te proje ve planlama safhasında olan Garzan Projesi Sulamasının Garzan Ünitesi ile 223 bin 410 dekar tarım alanının sulamasına başlandığı kaydedildi. Güneydoğu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Siirt’te tarımın gelişmesi için DSİ tarafından son 19 yılda 36 tesis ile 432 Milyon liralık yatırım yapıldı. Siirt’te inşaat aşamasında bir göletin bulunduğu, proje ve planlama safhasında ise bir baraj ve 2 göletin yer aldığı aktarıldı. 

DSİ tarafından 2003 yılından bugüne kadar tamamlanan 8 içme suyu tesisi ile 205 bin 629 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan yıllık 26,49 milyon metreküp içme suyu temin edildiğine vurgu yapıldı. Açıklamada, ‘’Siirt ilinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 23 adet taşkın koruma tesisi ile 24 yerleşim yeri ve 30 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladık ve 1 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam ediyor. Siirt’te son 19 yılda 5 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 2272 GWh enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 792,90 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 2 Milyar 147 Milyon lira katkı sunuyoruz’’ denildi.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ