ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 28-03-2022 22:48

Dün Geceki Saldırıyı IŞİD Üstlendi

İsrail’de dün gece geç saatlerde düzenlenen saldırıyı IŞİD üstlendi.

Dün Geceki Saldırıyı IŞİD Üstlendi

Örgütün Telegram hesabından yapılan açıklamada saldırıda 2 askerin öldürüldüğü, 10 askerin de yaralandığın ileri sürüldü.

NewArab’ın haberine göre, saldırıdan birkaç saat sonra IŞİD’le bağlantılı Aamaq internet sitesi ve Telegram hesabından yapılan açıklamada, örgüt saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Hadera kentindeki silahlı saldırıda  2 İsrailli yaşamını yitirmiş, polis de iki saldırganı öldürmüştü.

Saldırganların Um el-Famh kasabasından iki kuzen olan  Ayman ve Halid Ighbariye olduğu belirlendi. Kasabada düzenlenen operasyonda İsrail polisi Ighbariye ailesinden 5 kişiyi gözaltına aldı. İsrail polisi gözaltına alının kişilerin IŞİD sempatizanı olduğunu iddia etti.

Saldırganlardan Halid Ighbariye 2016’da Suriye geçmek isterken Türkiye'de tutuklanmış daha sonra İsrail’de bir yıl hapiste kalmıştı.

Saldırıdan birkaç saat sonra Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’da Calud köyüne saldırdı. Evlere girmek isteyen yerleşimiler, birkaç arabayı yakarak köyü terk etti.

İsrail’de bir haftadan az bir süre içinde benzer iki saldırı yapıldı. geçen Salı günü Filistinli bir öğretmen Beerşeba kentinde 4 İsrailli sivili öldürdü.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ