DÜNYA
Giriş Tarihi : 16-12-2021 16:06   Güncelleme : 16-12-2021 16:06

Dünya 226 Trilyon Dolar Borçlu

Dünyadaki toplam borçların yüzde 40'ı hükümetlere ait.

Dünya 226 Trilyon Dolar Borçlu

Uluslararası Para Fonu, küresel salgın nedeniyle dünya ölçeğinde geçen yıl borçların 226 trilyon dolara çıktığını açıkladı. Bu da dünya çapında GSYİH’nin yüzde 256’sına denk geliyor.

IMF, dünya çapındaki borçların yüzde 40’ını hükümet borçlarının oluşturduğunu ve bunun da 1960’lı yılların ortalarından bu yana “en yüksek pay” olduğuna dikkati çekti.

IMF’nin verilerine göre, 2020 yılındaki bu artış, yüzde 28’lik bir orana karşılık geliyor ki bu da İkinci Dünya Savaşından bu yana meydana gelen güçlü artışı temsil etti.

IMF, “Eğer hükümetler müdahale etmeseydi, sosyal ve ekonomik sonuçlar daha da yıkıcı olurdu” görüşünü taşıyor.

Bu yılın başlarında yayınlanan bir başka çalışma, borçlanmadaki bu artışların özellikle Avrupa'da güçlü olduğunu ve Fransa, İspanya ve Yunanistan'da finans dışı sektörde borç/GSYİH oranlarının yaklaşık yüzde 50 arttığını gösterdi.

Kaygılar özellikle Çin’den kaygılanıyor. Emlâk devi Evergrande’nin 260 milyar dolar dolayındaki dev borcunu ödeyememesi bütün ekonomiyi kırılgan hale getirme tehlikesi taşıyor.

OECD'nin baş ekonomisti Laurence Boone, “Eğer bir borç konusu varsa, bu her şeyden önce, Covid salgınının öncesinde yıllar, hatta on yıllar boyunca kamu maliyesinin yönetiminden kaynaklanmaktadır” dedi. 

Kaynak: Ajans Bizim