YEREL
Giriş Tarihi : 11-09-2020 10:46   Güncelleme : 16-09-2020 15:37

Emektar İşçi Ekmeğini Taştan Çıkarıyor

Adıyaman’ın dağ köylerinde traktörün giremediği yerleşim alanlarında çit süren emektarlar, dağ taş demden gün boyu güneşte çalışıyorlar.

Emektar İşçi Ekmeğini Taştan Çıkarıyor

Tek geçim kapısı çift sürmek olan Hasan Çil, adlı vatandaşın çalışma azmi birçok gence taş çıkarıyor.

40 yıla aşkın bir süredir arazilerde çift süren Hasan Çil, isimli emektar yıllar evvelki yaşam koşullarını şu şekilde özetledi; “Bu işi 40-50 yıl olmuş ki, yapıyorum. Eskiden iki boğa ile zorla eşek alırdık. İki kişi fakirlikten dolayı 1 eşek alırdı. Yani iki ev gücünü bir araya getirerek 1 eşek alırdı. Biz yavan ekmekte yedik. O zaman bir şey yoktu. Perişanlık vardı. Bir ceketi birkaç evdeki vatandaşlarla giyiyorduk. Abayı dönüşümlü olarak giyiyorduk. Çift sürme konusunda 10 kişiden biri bu işi yapmaz. Allah bize bu konuda kuvvet verdi”

Yıllar evvel köylerde yaşamın oldukça zor olduğunu ve insanların çok kötü şartlarda yaşadığını söyleyen Hasan Çil, “Eskiden sıkıntılar çok olduğu için odunları getirerek satardık. O tarihlerde perişanlık vardı. Bir yük dolusu odunu alıp, şehre giderdik ki, 1 şişe gaz yağı alalım. Yevmiyem günlük 250 TL’dir. Eskiden tarlayı sürerdik, hayvan beslerdik. Bağcılık, tütün üreticiliği yaptığımız gibi hayvan beslerdik. Başka bir gelirimiz yok. Günde 1,2 veya 3 bağ sürdüğüm oluyor. Benim köyüm Şağmir’dir” diye konuştu.

Bağlıca (Buğuko) Köyü sakinlerinden Mehmet Bekçi isimli vatandaşta geçmişte arazi sürmenin ne kadar zor iş olduğunu belirterek; “Arazilerimiz hep böyle dağlıktır. Görüldüğü gibi arazilerimiz bu şekildedir. Burada traktörle arazilerini sürenlerde var. Eskiden hayvanlarla arazileri sürerdik. O zamanlar traktör yoktu. Eskiden öküzle tarlalarımızı sürerdik. Daha sonra atlarda çıktı. Şimdi burada çalışan adam gibi adamlar olsaydı Şağmir köyünden buraya gelmezlerdi. Şimdi hiç kimse ne at nede öküz besliyor” dedi.

40 yıla aşkın bir süredir Adıyaman’ın dağ köylerinde çift sürerek geçimi sağlayan Hasan Çil’in işine olan aşkı da görenlerin takdirini topluyor.

Haber: Fatma Karakuş