EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-10-2020 10:46   Güncelleme : 15-03-2021 10:58

En Büyük Ceviz Bahçesinde Hasad Başladı

Kâhta'da 2 bin dönüm arazi üzerine 25 bin adet ceviz diken Kubilay kardeşlere ait Türkiye’nin en büyük kapama ceviz bahçesinde hasat başladı.

En Büyük Ceviz Bahçesinde Hasad Başladı

Kabuğunun ince ve doluluk oranının fazla olması sebebiyle tüketiciden yoğun talep gören Chandler cinsi cevizler, modern tarım araçları ve teknikleri kullanılarak, bu yıl yaklaşık yarım ton gelir bekleniyor. Hasat edilen cevizler Kâhta OSB’deki aynı firmaya ait tesislerde işlenerek paketlenip satışa hazır hale getiriliyor.

Vali Mahmut Çuhadar, Kâhta ilçesine bağlı Ortaca Köyü Kubilay Mezrasında 2 bin dönüm arazi üzerine 25 bin adet ceviz ağacı dikerek Türkiye’nin en büyük kapama bahçesini oluşturan Ziya Kubilay’a ait ceviz bahçesini gezerek ceviz işleme tesisini ziyaret etti.

Ziyarette Vali Çuhadar’a İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, Kâhta Kaymakamı Abdil Koç, Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas ile Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık eşlik etti.

2 bin dönümlük tek parçadan oluşan ceviz bahçesinde gerçekleşen hasat çalışmaları esnasında bahçe sahibi Ziya Kubilay, Vali Mahmut Çuhadar’a ve beraberindeki heyete ceviz üretimi hakkında gerekli bilgiler verdi.

Kubilay ailesine hayırlı ve bereketli kazançlar dileyen Vali Mahmut Çuhadar, Adıyaman’ın bereketli topraklarının ceviz üretimine çok elverişli olduğunu belirtti. Vali Çuhadar, Ortaca Köyü Kubilay Mezrasında 2 bin dönüm ceviz ekili alanın İl Özel İdaresi desteği ile 10 bin dönüme çıkarılması ve buraya da Ceviz Vadisi isminin verilmesi için Kâhta Kaymakamı Abdil Koça’a talimat verdi.

Vali Mahmut Çuhadar, Türkiye’nin milli ekonomisine ve katkı sağlayan Kubilay kardeşlere ait ceviz bahçesini gezdikten sonra Kâhta OSB’ye geçerek aynı firmaya ait ceviz işleme tesisinde incelemelerde bulunarak firma yetkililerinden bilgi aldı.