SİYASET
Giriş Tarihi : 05-09-2021 00:01   Güncelleme : 05-09-2021 00:01

Erdoğan Hemşehrilerine Seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: ''Rant, cehalet ve bencilliğe dayalı hoyratlıkların tekrarına müsaade etmeyeceğiz.''

Erdoğan Hemşehrilerine Seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Rize açılış ve temel atma törenlerine katıldı, hemşehrilerine seslendi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Geçmişte şahit olduğumuz rant hırsına, cehalete, bencilliğe dayalı hoyratlıkların buralarda tekrar yaşanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Unutmayınız başka Rize yok, başka Karadeniz yok, başka Türkiye de yok'' dedi. 

Erdoğan, Rize'de açılış törenlerine katılarak, vatandaşlara seslendi. 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nin yeni binasının açılış töreninde konuşan Erdoğan, 2013 yılında faaliyete giren okulun 81 öğretim kadrosu ve 452 öğrencisi bulunduğunu söyledi. 

Cumhurbaşkanı, adını taşıyan üniversitenin 15 fakülte, 3 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu ile hizmet verdiğini, bin 231 akademik personel ve 18 bin 500 öğrencisi bulunduğunu dile getirdi. Erdoğan, ''Üniversitemiz bugün, 2000 yılından sonra kurulan 128 üniversite arasında 12. sırada yer almaktadır. Bu ciddi bir başarıdır. Uluslararası alanda da 1.500 üniversiteyi kapsayan 2021 listesinde ülkemizi temsil eden 43 yükseköğretim kurumundan biridir'' dedi. 

Üniversiteye sahip çıkılmasını isteyen Erdoğan, ''Rizelilerin, üniversitemizi de zirveye taşıyacaklarına ben inanıyorum. Bunun için tüm hemşerilerimden üniversitemize sahip çıkmalarını bekliyorum, tüm hayırseverlerimizden sahip çıkmalarını bekliyorum. Bir kısım hayırseverimiz bu felakette ellerini taşın altına koydular ve bir an önce de bu felaketin enkazını ortadan kaldırmayı sağladılar” diye konuştu.

''Rize’nin her meselesini kendi meseleleri olarak gördüklerini'' anlatan Erdoğan, sel felaketinin ardından 378 konut, 10 işyeri ve 4 çay alım evine ilişkin çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın altyapı inşaatlarının da bitmek üzere olduğunu kaydetti. 

Vadi ve kıyıyı birleştiren tünel

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize Salarha Tüneli Açılış ve Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada da vadi ile kıyıyı birleştiren bu tünelin, Rize’nin 70 yıllık hayali olduğunu söyledi. 

Erdoğan, “Tünel sayesinde, önceden 14 kilometreyi bulan ve neredeyse yarım saat süren dağın ardı ile önü arasındaki ulaşım, artık 4,5 kilometre civarına ve 5 dakikaya inecektir.  Artık hemşerilerimiz bu yolda hızlı, güvenli, konforlu ve ekonomik bir şekilde seyahat edebilecek, transit yolcularımız da vakit ve yakıt kaybetmeden hedeflerine doğru ilerleyebilecektir'' dedi

Merkez Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile 118 işyeri, 184 ofisi ve 60 konutu yıkarak, yerine Rize’mize yakışır yepyeni işyerleri ve ticaret merkezi inşa edildiğini anlatan Erdoğan, ''Yatırım bedeli 308 milyon lira olan bu proje kapsamında şehrimize 404 ofis, 133 işyeri, 455 araçlık bir otopark kazandıracağız. Projemiz tamamlandığında bölge, eskiden olduğu gibi Rize’mizin gözde ticaret alanı olmayı sürdürecektir'' diye konuştu.

Tünelin açılmasıyla kentin Salarha tarafına doğru büyüyebileceğini anlatan Erdoğan, Salarha’da inşası süren 465 konut ve 12 dükkânın da bahar aylarında teslim edileceğini söyledi.  Erdoğan, Rize’de üç ayrı alanda millet bahçeleri projesinin uygulandığını belirterek, bunların merkezin yanı sıra Güneysu ve İyidere'de yer aldığını kaydetti. 

''Tekrar yaşanmasına asla müsaade etmeyeceğiz''

Ayder’de yenileme ve koruma projeleri uygulandığını da ifade eden Erdoğan, “Yaylanın 21 bin 614 metrekarelik alanı kesin korunacak hassas bölge olarak tescillendi” dedi. 

Küresel iklim değişikliğinin Karadeniz Bölgesi gibi yerlerin önemini daha da artırdığını anlatan Erdoğan, “Bunun için hem toprağımıza hem yeşilimize hem suyumuza hem denizimize ve hem de insanımıza sahip çıkacağız. Geçmişte şahit olduğumuz rant hırsına, cehalete, bencilliğe dayalı hoyratlıkların buralarda tekrar yaşanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Unutmayınız başka Rize yok, başka Karadeniz yok, başka Türkiye de yok” dedi.

Erdoğan, 19 yıllık iktidarda bulundukları dönemde yapılanları rakamlarla aktardı.  Erdoğan, Dışişlerinde 2002 yılında 163 olan dış temsilcilik sayısını 252’ye ulaştırarak Türkiye’yi dünyanın 5’inci büyük temsil ağına sahip ülke konumuna getirdiklerini, savunma sanayisinde 62 olan proje sayısının 750’yi geçtiğini söyledi. 

Son 19 yılda Türkiye’de yapılanların anlatmanın ''saatlere, günlere sığmayacağını'' ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Hep eserimizle konuştuk''

“Eskilerin dediği gibi insan ölür kalır eseri, eşek ölür kalır semeri. Biz hep eserlerimizle konuştuk, inşallah hep eserlerimizle anılacağız. Önümüzdeki dönemde çok daha fazla eseri milletimizin hizmetine sunmaya çalışmaya devam edeceğiz. Cumhur İttifakı olarak Allah’ın izniyle birlik ve beraberlik içerisinde 2023 seçimlerine hazırlanıyor muyuz? Bir ve beraber miyiz? Bölünmeye asla fırsat vermeyeceğiz. Hep beraber bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız. Unutmayın, tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek vatan, hep birlikte Türkiye.'' 

Erdoğan, konuşmasının ardından Rize merkezindeki kentsel dönüşüm alanına da canlı bağlanarak temel atma törenini tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış sırasında yanına çocukları da aldı ve kurdeleyi kesti. 

Kaynak: Ajans Bizim