SAĞLIK
Giriş Tarihi : 01-06-2021 10:23   Güncelleme : 01-06-2021 10:23

Erdoğan: İmkanları Zorlayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aşı çalışmalarında dünyada ilk 10 ülke arasındayız. Üstelik bunu kendisi henüz aşı üretmediği hâlde başarmış bir ülkeyiz" dedi.

Erdoğan: İmkanları Zorlayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aşı çalışmalarında dünyada ilk 10 ülke arasındayız. Üstelik bunu kendisi henüz aşı üretmediği hâlde başarmış bir ülkeyiz. İnşallah kendi aşımıza da yıl bitmeden kavuşmuş olacağız. Haziran ayını tam manasıyla bir aşı seferberliği ayına dönüştürmek için imkânları sonuna kadar zorlayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 3 saat 40 dakika süren Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından basın açıklaması yaptı. Sporun çeşitli dallarında Türkiye’ye başarılı sonuçlarla dönen ekip ve takımları tekrar kutlayan Erdoğan, “Salgın tedbirleri sebebiyle bu yıl seyircisiz oynanan Süper Ligi inşallah önümüzdeki sezonda tribünleri coşkuyla dolduracak olan taraftarlarımızla birlikte gerçekleştirebilmeyi ümit ediyoruz” diye konuştu. 

Son bir hafta içinde yürüttüğü faaliyetler ve açılışını yaptığı projeleri anlatan Erdoğan, “Milletimizin bize gösterdiği istikamet, tarihin bizi sevk ettiği hedef, dünyanın ve insanlığın yöneldiği ufukta gözüken ihtiyaç işte budur. Ülkemizi ve milletimizi kısır çekişmelerin, sahte gündemlerin, karanlık senaryoların kıskacına hapsetmek isteyenlere eyvallah etmedik, etmeyeceğiz” dedi. 

661 milyar lira hibe ve destek

Yaklaşık 1,5 yıldır dünya ile beraber Türkiye’yi esir alan salgınla mücadeleyi her cephede kararlılıkla sürdürdüklerini belirten Erdoğan, “Toplamda 661 milyar lirayı bulan hibe ve desteklerin ülkemizin salgın sürecini çok ciddi ekonomik kayıplara, sosyal sıkıntılara, güvenlik tehditlerine maruz kalmadan geçirmesinde çok büyük katkısı olmuştur” ifadesini kullandı. 

Bugün Türkiye’nin, dünyada milli gelirine oranla halkına en etkin, yaygın ve yüksek tutarlı destekleri sağlayan ülkelerin başında geldiğini söyleyen Erdoğan, “Dünyada her şey güllük gülistanlık da sadece Türkiye’de sıkıntı yaşanıyor gibi bir hava oluşturmaya çalışanlara verilecek en güzel cevap uluslararası kuruluşların işte bu tespitidir. Bu hususta nüfusu bizimle mukayese edilemeyecek ülkeler üzerinden yöneltilen tenkitlerin gerçekçi de, iyi niyetli de olmadığı açıktır” dedi. 

Karadeniz’deki doğal gaz sevinçlerinin ardından geçen hafta karada da 3 kuyuda petrol bulduklarının müjdesini milletle paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, “İnşallah önümüzdeki günlerde enerji konusunda yeni sevindirici haberleri kamuoyuyla paylaşmayı sürdüreceğiz” diye konuştu. 

“Aşı çalışmalarında dünyada ilk 10 ülke arasındayız”

“Diğer yandan, aşı çalışmalarında da dünyada ilk 10 ülke arasındayız” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Üstelik bunu kendisi henüz aşı üretmediği hâlde başarmış bir ülkeyiz. İnşallah kendi aşımıza da yıl bitmeden kavuşmuş olacağız. Haziran ayını tam manasıyla bir aşı seferberliği ayına dönüştürmek için imkânları sonuna kadar zorlayacağız. BioNTech, Sinovac ve Sputnik gibi sözleşmesi yapılan farklı aşılardan Haziran ayında mümkün olan en yüksek sayıda miktarın ülkemize getirilmesi ve süratle uygulanması için yoğun hazırlık içindeyiz. Türkiye’nin salgınla mücadelesinin Avrupa başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin gerisinde değil çoğu alanda onların ilerisinde olduğunu akıl ve vicdan sahibi herkes kabul edecektir.

Salgın tedbirlerini sıkılaştırma ve normalleştirme takvimlerimiz de vaka sayılarımızın seyri birbirlerini takip ettiği için Avrupa ülkeleriyle benzer şekilde yürümektedir. Bütün bunları söylerken elbette gerçeklere gözlerimizi kapatmıyoruz. Son 6 ayda işyerleri ancak 1,5 ay açık kalan esnaflarımız olduğunu biliyoruz. Sadece paket servis hizmeti gibi ciddi sınırlamalarla hizmet vermeye çalışan esnaflarımız olduğunu da biliyoruz. Sokağa çıkmak sınırlamalarının pek çok kişi ve kurumun faaliyetleri üzerinde yol açtığı olumsuz etkileri biliyoruz. Okula gidemeyen evlatlarımızın eğitim-öğretimdeki kayıpları yanında pek çok fiziki ve psikolojik sıkıntının eşiğine geldiğini biliyoruz.

Düğünden genel kurula, bütün bunlara kadar pek çok toplu etkinliğin uzun süre ertelenesinin yol açtığı sıkıntılar gayet iyi biliyoruz. Milletimizin bu süreçte fevkalade bunaldığını, tahammül sınırlarının zorlandığını görüyoruz. Yaz mevsiminin de gelmesiyle insanlarımızı evlerde uzun süre tutmanın hem zor hem anlamsız olduğunu, yurt içi ve yurt dışı ziyaretlerin yoğunlaşacağını da dikkate alıyoruz.”

“Ülkemizin bu tehditlerle yüzleşmesi kaçınılmazdır”

Bu süreçte sıfatları ne olursa olsun kafa karıştırıcı açıklamalarıyla milleti yanlış yönlendirmeye çalışanlar bulunduğunun da idrakinde olduklarını belirten Erdoğan, “Değerlendirmelerimizi tüm bu gerçekleri hesaba katarak yapıyor, kararlarımızı ülkemiz ve milletimiz için en hayırlısını gözeterek veriyoruz. Tek gayemiz, insanlarımızın sağlığını, milletimizin esenliğini, ülkemizin huzur ve güvenliğini korumak, telafisi mümkün olmayan hasarların oluşmasına engel olmaktır. Bunun için bulduğumuz her fırsatı, her kapı aralığını, her ışığı kullanıyoruz” dedi. 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yürütülen mücadelenin önündeki en büyük tehdidin, virüsün farklı mutasyonlarının yol açtığı öngörülemeyen sonuçlar olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Nitekim kimi Avrupa ülkelerinde aşılama başta olmak üzere oldukça sert tedbirlerle binli rakamlara düşürülen vaka sayılarının mutasyonlu virüslerin yaygınlaşmasıyla yeniden yükselişe geçtiği anlaşılmaktadır. Sınırlarımızı kapatarak, vatandaşlarımızı evlerine hapsederek, kendimizi bölgemizden ve dünyadan tamamen soyutlama imkânımız olmadığına göre, ülkemizin de bu tehditlerle yüzleşmesi kaçınılmazdır. Salgınla mücadelede eldeki mevcut bütün bu imkânlar sonuna kadar kullanılarak sürecin mümkün olan en az maliyetle atlatılması için var gücümüzle mücadele etmeyi sürdüreceğiz.” 

Kaynak: Ajans Bizim