SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 29-05-2022 20:48

Feci Şekilde Patlama: 17 Çocuk Öldü!

Afganistan'da, sadece hafta sonuna doğru iki günde meydana gelen patlamalarda 17 çocuk yaşamını yitirdi.

Feci Şekilde Patlama: 17 Çocuk Öldü!

Afganistan'da, sadece hafta sonuna doğru iki günde meydana gelen patlamalarda 17 çocuk yaşamını yitirdi. 

UNICEF'in Afganistan temsilcisi Mohamed Ag Ayoya, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ülkede çocuklara yönelik şiddettin arttığını belirterek, bunun derhal durdurulması gerektiğini yazdı. 

Ayoya, “Son iki gün içinde Kabil ve Mezar-ı Şerif'teki saldırılarda 16 çocuk ve Uruzgan'daki patlamamış savaş kalıntıları nedeniyle bir çocuk öldü” dedi. 

UNICEF temsilcisi ölen çocukların ailelerine başsağlığı diledi ve çocukların kendileriyle ilgisi olmayan çatışmaların bedelini ödememeleri gerektiğini belirtti. Çocukların korunması için çağrıda bulunmaya devam etti.

Mohamed Ag Ayoya, Kabil ve Mezar-ı Şerif'te çok sayıda çocuğu öldüren ve sakat bırakan bir dizi patlamanın ardından açıklamalarda bulundu.

UNICEF, Kabil'in batısında okullarında ve eğitim kurumlarında çocuklara yönelik şiddetin tırmanmasını, "çocuk haklarını ahlaksızca ihlal eden bir felaket" olarak nitelendirdi.

Yetersiz beslenme de çocukları tehdit ediyor

Bu arada, BM çocuk ajansı UNICEF, bu yıl 1,1 milyon çocuğun yetersiz beslenmeden muzdarip olmasının beklendiğini ve 2018'de neredeyse iki katına çıkan bu sayının geçen yıl 1 milyona yaklaştığını bildiriyor. 

UNICEF'e göre, yetersiz beslenmeye bağlı sorunlar çocuğun bağışıklık sisteminin tehlikeye girdiği en ölümcül durumlardan biri. Birden fazla hastalık nöbetine karşı savunmasız hale gelen bünye, sonunda besinleri kabul edemez hale geliyor.  

UNICEF'in Afganistan temsilcisi Mohamed Ag Ayoya, geçen hafta yaptığı bir Twitter paylaşımında, şiddetli akut yetersiz beslenme ile sağlık tesislerine kabul edilen 5 yaşından küçük çocukların sayısının Mart 2020'de 16 binden Mart 2021'de 18 bine, ardından Mart 2022'de 28 bine yükseldiğini yazdı. 

Açlık kıskacındaki Afganistan 

On yılların en kötü kuraklıklarından birinin vurduğu ve yıllarca süren savaşların paramparça ettiği Afganistan, ciddi açlıkla karşı karşıyaydı; Ağustos'ta Taliban'ın devralması de ülkeyi krize soktu. Birçok kalkınma ajansı çekildi ve uluslararası yaptırımlar hükümetin milyarlarca dolarlık finansmanını keserek ekonomiyi çökertti.

Milyonlarca insan aileleri için yiyecek bulabilmek için mücadele ederek yoksulluğa sürüklendi. BM rakamlarına göre, geçen yılın sonunda yaklaşık 38 milyonluk nüfusun yarısı yoksulluk sınırının altında yaşıyordu. BM Kalkınma Programı'na göre, ekonomi çökmeye ve fiyatlar yükselmeye devam ettikçe bu oran 2022'nin ortalarına kadar nüfusun yüze 97'sine kadar çıkabilir.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ