SİYASET
Giriş Tarihi : 20-09-2021 14:51   Güncelleme : 20-09-2021 14:51

"Futbol Federasyonu Derhal Değiştirilmeli"

Yeni Dünya Partisi (YDP) Lideri Emanullah Gündüz, Spor, Futbol ve yabancı teknik direktör konusunda konuştu, eleştiri dozunu arttırdı.

YDP Lideri Emanullah Gündüz, Spor, Futbol ve yabancı teknik direktör konusunda yaptığı açıklamada; “Spor yasası çıkarılmalı ve milli takıma yabancı direktör yasaklanmalı. Yabancı teknik direktörü kabul etmiyoruz. İngiliz, Alman, Rumen teknik adam sevdası sporumuza ihanettir. Neden bir Kürt teknik direktör olmadı" şeklinde serzenişte bulundu.

Genç ve sporsever lider Gündüz, sözlerini şöyle sürdürdü: “İkinci defa Avrupa Şampiyonu olan Ampute milli futbol takımımızı tebrik ediyorum, başarılar dilerim. İnşallah Dünya Kupasını da alacağız.

Spor ve futbol kültürü sistemi ve ahlakı kültür ve medeniyet temelli bir süreçte oluşur. Ancak bizim Dünya Spor literatürüne girmiş bir futbol sistemimiz yok. Çünkü futbol kulüpleri sadece para amaçlı hareket ederler ve altyapı önemsenmeden kulüp sistemi kültürü olmadan sadece günübirlik antrenmanla sistem olmaz. Milli takımlara yabancı yönetici ve teknik direktör getirilmesi akıl almaz bir yanlıştır. Milli takımımıza 19. teknik direktör getirildi. Bunu kabul etmiyoruz ve futbol federasyonu derhal değiştirilmelidir. Kendi milli futbol sistemimizi oluşturmak milli ve yerli teknik adamlarla olur. İngiliz, Alman, Fransız, Rumen teknik adamlar kültür casusluğu yaparlar ve kendi sistemimizin oluşmasına izin vermezler. Bu İngiliz, Alman vs. hayranlığı futbol sistemimize büyük ihanettir. Neden bugüne kadar Kürt bir teknik direktör seçilmedi de hep İngiliz, Alman seçildi. Bunda kötü niyet var. Binlerce memurun maaşından daha fazla parayı teknik direktörlere vermek büyük haksızlık, vatandaş olarak bu konuda hakkımızı helal etmiyoruz. Milli Savunma Bakanlığı NATO'cu generallerin kontrolünde. Milli Eğitim Bakanlığı Amerikancı Fullbright komisyonun kontrollünde. Milli futbol takımımız yabancı yönetiminde. Nerde millilik, nerde yerlilik. Spor yasası çıkarılmalı. Milli takımlara yabancı yönetici ve teknik direktör getirilmesi yasaklanmalı. Spor Bakanlığı Spor şurasını toplamalı ve Türk spor ahlakı sistemi kültürü kriterleri belirlenmeli. Spor şurasında futbol ahlakı ve sistemimi netleştirilmeli. Spor Bakanlığı acilen sorumluluğunun farkına varmalıdır” dedi.