GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-05-2021 18:01   Güncelleme : 24-05-2021 10:10

Genelkurmay Başkanı Kazada Öldü

General Attahiru'nun bulunduğu uçak, kötü hava koşulları altından iniş yapmaya çalışırken düştü, kazada toplam 11 kişi hayatını kaybetti.

Genelkurmay Başkanı Kazada Öldü

Nijerya Genelkurmay Başkanı General İbrahim Attahiru’nun, ülkenin kuzeybatısında yer alan Kaduna eyaletinde Cuma günü meydana gelen uçak kazasında öldüğü bildirildi.

Nijerya Hava Kuvvetleri, kazanın, uçağın Kaduna havaalanına kötü hava koşulları altında inmeye çalıştığı sırada meydana geldiğini ve General Attahiru’nun yanısıra mürettebat dahil toplam 10 subayın daha hayatını kaybettiğini bildirdi.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, kazadan “derin üzüntü” duyduğunu söyledi. Buhari, Twitter'dan yaptığı açıklamada,  kazanın “Silahlı kuvvetlerin ülkenin karşı karşıya olduğu güvenlik sorunlarını sona erdirmeye hazır olduğu bir zamanda ölümcül bir darbe” olduğunu bildirdi.

54 yaşındaki General Attahireu, ordunun on yıldan uzun süredir devam eden cihatçı isyanla mücadeledeki etkinliğini artırma planını çerçevesinde ocak ayında üst kademe subaylar arasında yapılan değişiklikler sırasında Genelkurmay Başkanlığına atanmıştı.

Hava Kuvvetlerinin bir başka uçağı da üç ay önce başkent Abuja’da iniş pistine kısa bir süre kala düşmüş ve yedi kişi ölmüştü. 

Kaynak: Ajans Bizim