GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-03-2021 10:13   Güncelleme : 05-03-2021 11:00

"Giriş Çıkışlar Yasaklanmalı"

İGD Başkanı Harıkçı, kırmızı kategoride yer alan Adıyaman’ın bir an evvel normal renge dönmesi için yetkililerin sert tedbirler alması gerektiğini söyledi.

Adıyaman’da vaka sayılarının artması, bu nedenle il haritasının kırmızı renge dönüşmesi üzerine bir açıklama yapan Adıyaman İnternet Yayıncıları ve Gazeteciler Derneği (İGD) Başkanı Metin Harıkçı, risk grubunda kırmızı kategoride yer alan Adıyaman’ın bir an evvel normal renge dönmesi için yetkililerin sert tedbirler alması gerektiğini belirtti. Açıklamanın detayında, “Adıyaman kırmızı kart yedi, en az iki hafta dışarı çıkma yasağı ilan edilmeli, en az 15 gün dışarı çıkma yasağı ilan edilmeli, Adıyaman’a giriş çıkışlar yasaklanmalı” dedi.    

Komşu illerin mavi ve kahverengi kategoride olmasına rağmen Adıyaman’ın bir anda kırmızı kategoriye girmesinin düşündürücü olduğunu kaydeden Başkan Harıkçı; “Komşu illerimizden Şanlıurfa, Gaziantep, Malatya ve Kahramanmaraş gibi şehirler için birkaç ay öncesine bakıldığında virüs konusunda en sıkıntı yaşanan iller arasında yer alıyorlarken, ilimiz Adıyaman orta riskli bir şekilde olduğu ifade ediliyordu. Aradan fazla bir zaman geçmemesine rağmen nüfus olarak Adıyaman’dan daha büyük olan iller kahverengi  ve sarı renge dönüşmüş durumda. Maalesef ilimiz en yüksek riskli Kırmızı listede yer aldı. Durum oldukça vahim. Edindiğimiz bilgilere göre yoğum bakımda yer kalmamış durumda. İl olarak hala işin ciddiyetinin farkında değiliz. Coronavirüs’ün nasıl bulaştığını, hastalığa yakalananların neler çektiğini, en yakınlarımızı bu hastalıktan toprağa verdiğimizi bildiğimiz halde hiçbir şekilde bildiğimizden geri kalmıyoruz. Sürekli ikaz edilmesine rağmen yoğun bir şekilde devam eden taziye ziyaretleri, PTT, banka gibi bazı kurumların önünde oluşan insan yoğunluğu, hastane ziyaretleri, dershanelerde yaşanan yoğunluk, taraftara yasak olmasına rağmen görevi olmadığı halde maçlara gidenler, siyasi partilerin kongrelerine yoğun katılım, ulaşım araçlarına alınan fazla yolcu, marketlerde yoğunluk yaşanmasına rağmen alınmayan tedbirler, Tütüncüler Pazarı’nda yaşanan yoğunluk, siyasi parti kongrelerinde yaşanan yoğunluk, semt pazarlarında alınmayan önlemler ve bunlara benzer yaşanan nedenler dolayısıyla ilimizde bulaşma ve vaka sayısının artmasına haliyle ilimizin kırmızı kart yemesine vesile oldu.  Adıyaman Valiliğimiz, Belediyemiz, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve İl Emniyet Müdürlüğümüz acilen sert tedbirler almak zorunda. Pandemi nedeniyle her kesim Ekonomik olarak çok etkilendi. Çok sıkıntı yaşanıyor. Salgının önüne geçemediğimiz sürece işyerlerinin kapalı kalması, kısıtlamanın devam etmesi bu sıkıntıların daha büyük boyutlara ulaşmasına sebep olacaktır. İl geneli her türlü sıkıntı göz önünde bulundurularak en az 15 gün dışarı çıkma yasağı ilan edilmeli. Adıyaman’a giriş çıkışlar yasaklanmalı. Başka türlü bu işin normale döneceği yok. Hep birlikte yapacağımız fedakarlıkla il olarak kısa sürede normale dönmemize vesile olacaktır” ifadelerini kullandı.