DÜNYA
Giriş Tarihi : 10-12-2021 10:23   Güncelleme : 10-12-2021 10:23

Göçmen Dramı: 54 Ölü, 105 Yaralı

Orta Amerikalı göçmenleri taşıyan bir TIR’ın Meksika’nın Chiapas eyaletinde devrilmesi sonucu ilk bilgilere göre 54 kişi öldü, 105 kişi yaralandı.

Göçmen Dramı: 54 Ölü, 105 Yaralı

Meksika’nın Chiapas eyaletinde ABD sınırına ulaşmaya çalışan Orta Amerikalı göçmenleri taşıyan bir kamyonun devrilmesi büyük bir faciaya yol açtı.

Chiapas Valisi Rutilio Escandón, Chiapa de Corzo’da meydana gelen kazada 49 kişinin olay yerinde, 5 kişinin hastanede toplam 54 kişinin yaşamını yitirdiğini, 83’ü erkek ve 22’si kadın toplam 105 yaralının da tedavi altında olduğunu açıkladı.

Chiapas Sivil Koruma birimi başkanı Luis Manuel Garcia, göçmenleri taşıyan TIR’ın Tuxtla Gutierrez kenti yakınında virajda devrildiğini ve bariyerlere çarptığını, ölenlerin kimliklerinin henüz bilinmediğini söyledi. Yerel yetkililer ise TIR’daki göçmenlerin çoğunun Honduras ve Guatemala’dan olduklarını belirtti.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Tweeter’dan bir mesaj yayınlayarak “Orta Amerikalı göçmenleri taşıyan bir TIR’ın devrilmesinin neden olduğu trajediden derin üzüntü duyuyorum” dedi. Başkan Obrador, kurbanların ailelerine taziyelerini iletti.

Meksika Ulusal Göçmen Enstitüsü, kurbanların kimliklerinin belirlenmesi, cenaze ve diğer işlemler için ulusal, eyalet ve belediye yetkililerinin koordineli çalıştığını, kazanın soruşturulmasına yardımcı olacaklarını duyurdu.

Meksika’nın Guatemala sınırında bulunan Chiapas eyaleti, kaçak göçmenler için transit geçiş noktası konumunda.

Kaynak: Ajans Bizim