SİYASET
Giriş Tarihi : 30-03-2022 22:07

Gündüz: Beklentimizi Karşılamadı

Yeni Dünya Partisi (YDP) Baş Lideri Emanullah Gündüz, Baş Liderlik Ofisi’nde Yaren Bozdoğan’a yeni seçim yasası ile ilgili açıklamada bulundu.

Gündüz: Beklentimizi Karşılamadı

YDP Baş Lideri Emanullah Gündüz, “Barajın düşürülmesi bir gelişmedir ama yetersizdir. Mecliste temsil barajı %2 olmalı, hazineden yardım alma barajı %1 olmalı. Yeni seçim yasası değişimdir ama beklentimizi karşılamadı.”

Genç Lider Gündüz şu şekilde konuştu: “Yeni seçim yasası bir yıldan uzun bir süredir gündemi meşgul ediyordu ve şuan mecliste görüşülen yasa teklifi bizim beklentilerimizi karşılamadı. AK Parti ve MHP'nin bir yıldan uzun süredir üzerinde çalıştıkları teklif çok daha iyi olabilirdi. Bir yıllık çalışma bu olmamalıydı! Daha radikal ve daha yenilikçi bir seçim yasası bekliyorduk. Yeni Dünya Partisi olarak çağdaş bir bakış ile artık seçimlerin dijital yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Barajın %10'dan %7'ye düşmesi bir gelişmedir, ancak yetersizdir. Yeni seçim yasası değişimdir, bu yönü ile önemlidir, ancak beklentilerimizi karşılamadı. Biz dokuz ay önce bu konuda yaptığımız açıklamada şunu ifade ettik: Bize göre mecliste temsil edilme barajı %2 olmalı ve hazineden yardım alma barajı %1 olmalı. Siyasi adalet eşit temsil ve adil rekabet ve siyasi fırsat eşitliği ancak bu şekilde sağlanır.”

Bilal KaradağBilal Karadağ