SİYASET
Giriş Tarihi : 13-01-2021 12:47   Güncelleme : 15-03-2021 11:11

Gündüz: ‘Gezi’ Çıkarılmaya Çalışılıyor

YDP Lideri Gündüz, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olayları değerlendirdi. Boğaziçi Üniversitesi’nin tarihini ve Robert Koleji’ni kimin ne için kurduğunu anlattı.

Gündüz: ‘Gezi’ Çıkarılmaya Çalışılıyor

Yeni Dünya Partisi (YDP) Lideri Emanullah Gündüz, Boğaziçi Üniversitesi’nde son günlerde yaşananlarla ilgili yaptığı anlatımda, “misyoner ve devşirme” nitelendirmesinde bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi’nin, misyoner ve devşirme okulu olan Robert Koleji’nin devamı olduğunu belirten Emanullah Gündüz, “Misyoner hâkimiyeti zayıfladığı için rektör ataması protesto ediliyor. Boğaziçi'nden Gezi çıkarılmaya çalışılıyor” dedi.

Gündüz, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olayları değerlendirdi. Boğaziçi üniversitesi tarihini ve Robert Koleji’ni kimin ne için kurduğunu ayrıntılı şekilde anlattı.

Gündüz, önemli uyarılarda bulunarak, kısaca şu şekilde konuştu: “Robert Koleji daha sonraki ismi ile Boğaziçi Üniversitesi devşirme bir misyoner okuludur. Kurucusu Christopher Robert ve yüz yıllık yönetimi ABD’li misyonerlerdi. Daha sonra devlete verilmiş olsa da asıl misyonuna bağlı ve sistemsel şekilde eğitimine devam etmiştir. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki devşirme yönetim ve misyoner hâkimiyeti zayıflamıştır. Rektör ataması bahane edilerek misyoner hâkimiyetinin sonlanmasını hazmedemeyen güçler, haftalardır protestolar gerçekleştirmekteler. Boğaziçi'nden bir Gezi çıkarılmaya çalışılıyor ama devletimiz ve halkımız buna müsaade etmemiştir. Rektör ataması bahane edilerek muhalifler hem yurtiçi birçok ilde hem de Avrupa'da Almanya Fransa ve Belçika'da bile protesto gösterileri gerçekleştirdiler.”