SİYASET
Giriş Tarihi : 24-03-2021 14:13   Güncelleme : 24-03-2021 14:17

Gündüz Güvenlik Soruşturmasını Değerlendirdi

Yeni Dünya Partisi (YDP) Lideri Emanullah Gündüz, mecliste yarın görüşülecek olan güvenlik soruşturmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gündüz Güvenlik Soruşturmasını Değerlendirdi

Yeni Dünya Partisi Lideri Emanullah Gündüz, “Güvenlik soruşturması yasası şart. Güvenlik soruşturması şahsi hızlı objektif olmalı. Öğretmene mutlaka güvenlik soruşturması ve mülakat yapılmalı."

Yeni Dünya Partisi Lideri Emanullah Gündüz, yaptığı açıklamada yarın mecliste görüşülecek güvenlik soruşturması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Güvenlik soruşturması yasası gereklidir diyerek bu yasaya destek oldu.

Emanullah Gündüz’ün sözleri kayıtlara özet olarak şu şekilde geçti: "Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yasası gereklidir, güvenlik soruşturması yapılmadan şuan memur alımı yapmak yanlıştır. Anayasa mahkemesinin iptali ile bir yıldır güvenlik soruşturması yapılmadan yapılan memur alımları incelenmelidir.

Kripto FETÖcüler, vatan haini PKKlılar, beyni uyuşturulmuş DHKPC'liler ve İŞİD'liler devlete zarar vermek icin her fırsatı kollarken güvenlik soruşturması yapmamak büyük gaflettir.

15Temmuz sonrası bile Fetöcülerin üst düzey görevlere geldiklerini ve sonradan farkedilip ihraç edildiklerini gördüğümüz bir zamanda güvenlik soruşturması şarttır.

Güvenlik soruşturması 'Suçun ve cezanın şahsiliği' ilkesi ile sadece biriyle ilgili olmalı aile bireylerinin ve akrabalarının suç ve cezaları ile bireyi suçlamak yanlıştır. Güvenlik soruşturması; hızlı, objektif ve şahsi olmalı.

Hükmün geriye bırakılması uygulaması sabıka kaydına yansımadığı için güvenlik soruşturması gerçeklerin ortaya çıkması açısından son derece önemlidir.

Özellikle öğretmen alımında mutlaka güvenlik soruşturması ve mülakat yapımı ile alım olmalıdır."